Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Kráska spod siete

Je mladá, krásna, úspešná a pochádza z Pezinka. Plážová volejbalistka Dominika Nestarcová zažíva perfektné obdobie svojej športovej kariéry, keď spoločne so spoluhráčkou Natáliou Dubovcovou dobíjajú svetové pláže.

V rozhovore prezradila nielen to, aký má vzťah k svojmu rodnému mestu, ale aj to, čo by v ňom rada zmenila a ktoré zákutia sú jej najbližšie.

Práve vy spoločne s Dubovcovou ste dostali povedomie plážového volejbalu bližšie k Slovákom. Uvedomujete si to?

Áno, uvedomujem a som veľmi rada, že sme to boli práve my. Plážový volejbal u nás nemá veľkú tradíciu, ale vo svete je to naozaj populárny šport. Veľmi sme sa tešili, keď sme hrali naše prvé svetové semifinále. Bol to veľmi emotívny zážitok.

Získali ste výborné umiestenia. Aké máte ďalšie ciele?

Každý športovec sa chce zlepšovať. Táto sezóna bola naozaj vydarená, a ak by sa nám podarilo zopakovať nejaké výsledky z tohto roka, bolo by to skvelé. Radi by sme sa stále zlepšovali a udržali sa tak vo svetovej pätnástke.

Ako sa vôbec zrodil váš vzťah k volejbalu?

Dotiahla ma k nemu moja staršia sestra, ktorá raz prišla domov a povedala mi, že sa prihlásila na volejbal a vraj sa tam hrá aj vybíjaná a iné súťaže. V tom období som končila s koňmi a ona vedela, že doma dlho neobsedím. Hlavne sa jej nechcelo chodiť z Grinavy na Juh samej, tak som išla s ňou. Po dvoch rokoch ma v tom nechala samu. (smiech)

Kedy ste sa rozhodli presedlať na volejbalový piesok a prečo?

Raz som si išla s kamarátkou, ktorej ochorela spoluhráčka, zahrať na akademické majstrovstvá Slovenska. Vtedy som prvýkrát stála na piesku a po turnaji prišiel za mnou vtedajší kouč mládežníckej reprezentácie, že som sa mu páčila a či by som to nechcela skúsiť a ísť na majstrovstvá Európy do 23 rokov. Naplno som sa tomu začala venovať až s Natáliou v roku 2009, keď ma oslovil jej otec.

Ktorá povahová vlastnosť vás v športe najviac vystihuje?

Bojovnosť, pretože sa nevzdávam.

Aký je váš vzťah k Pezinku?

V Pezinku som vyrastala, vyrastali tu aj moji rodičia, takže som originál Pezinčanka. Mám tu celú rodinu, presťahovala som si sem aj priateľa, a preto mi tu nič nechýba. Bola som už na veľa miestach, ale doma je doma. Pre mňa je domovom Pezinok, presnejšie Grinava.

Čo máte v Pezinku najradšej?

Je to pekné mesto, nie je veľké, takže sa dá všade dostať za chvíľku. Páči sa mi atmosféra, ktorá tu najmä cez leto panuje. Od piatich rokov bývam v Grinave, takže mám rada vinohrady a jazerá. Chodím tam často, lebo mám psa, ktorý rád pláva.

Čo vám tu chýba?

Páčili by sa mi tu cyklistické chodníky. Bolo by tu čistejšie a bezpečnejšie. Pezinok je také „bicyklové mesto“. Na pešo ďaleko, na aute všetko blízko a na bicykli tak akurát. (úsmev)

S čím sa vám najviac spája Pezinok?

Perfektné detstvo, moja skvelá rodina a najlepší kamaráti. Takisto sa teším na ďalšie roky, ktoré ma tu čakajú.

Kde rada čerpáte energiu alebo oddychujete?

Doma v Grinave a som rada, keď k nám všetci chodia na návštevu. Momentálne doma netrávim veľa času, takže si to vždy užívam.

Spoznávajú vás ľudia na ulici a hovoria: To je tá úspešná volejbalistka?

Už sa mi to občas stalo. Je to naozaj veľmi milé a veľmi si vážim, keď mi ľudia povedia, ako nás sledujú a držia nám palce. Pre mňa to je motivácia navyše, keď viem, že som ľuďom na očiach.

Môže si športovkyňa ako vy dopriať niekedy aj vínko? Ak áno, aké máte rada?

Málokedy, ale môže. (smiech) Cez sezónu skoro vôbec, ale teraz, keď som doma, tak si občas dáme. Najradšej mám biele polosladké. Veľmi mi chutí Chardonnay.

Aký je podľa vás stav športu v meste?

Máme veľmi veľa talentovaných športovcov, ktorí už vo svete dosiahli pekné výsledky. Myslím si, že by sa mohlo opäť viac venovať mládeži vo volejbale a basketbale. Znova by sme mohli byť známe volejbalovo-basketbalové mesto. Samozrejme, aj iné športy sa derú do popredia, a to je len dobré. Teším sa každému výsledku, čo dosiahne Pezinok alebo športovec z nášho mesta. Celkový stav športu by mohol byť v lepšom stave, ale na to je potrebné niečo budovať, mať veľa trpezlivosti a v neposlednom rade aj financie.

Myslíte si, že môže v Pezinku vyrásť ďalšia skvelá volejbalistka ako vy?

Minimálne taká ako ja! Nie je to však ľahké, a keď sa už niekto odhodlá robiť tento šport, stojí to veľa síl a treba obetovať veľa vecí. Ak to nikto nestihne, tak to raz určite budú moje deti, ak budú chcieť. Mám dvojmetrového priateľa, takže to nebudú takí krpci ako ja. (smiech)

Čo by ste mladým hráčkam poradili?

Aby sa nevzdávali po prvých neúspechoch. Všetko niečo stojí, trvá... Treba sa obdariť trpezlivosťou a makať na sebe.

Pochodili ste mnoho krajín a miest. Pripomínalo vám nejaké Pezinok?

Ani veľmi nie. Pezinok je jediný a jedinečný.

Vedeli by ste si predstaviť, že raz vstúpite do politiky?

Nad tým som ešte nerozmýšľala. Rada by som ostala radšej pri športe. Tomu rozumiem viac. Ale nevravím nie...

Čo sa vám vynorí v mysli, keď sa povie Srdce Pezinka?

Predovšetkým ľudia, ktorí majú úprimný vzťah k Pezinku. Majú ho radi a chcú z neho urobiť krajšie mesto. Pre ľudí, ktorí v ňom žijú, zasa lepšie miesto pre život.

Budete 15. novembra doma? Pôjdete voliť?

Budem a pôjdem.