Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Podchod v Grinave kultúrnejší

Po úspešnej revitalizácii podchodu na železničnej stanici v Pezinku rozbiehame ďalší projekt, tentokrát revitalizáciu podchodu na železničnej stanici v Grinave. Už sa pripravuje zmluva so Železnicami Slovenskej republiky. Oslovil som autora návrhu Richarda Mattertaja:

"Idea celého konceptu spočíva vo vytvorení farebného podchodu, ktorý bude pôsobiť opticky príjemne a pokojne pre každodenných používateľov týchto priestorov na ceste do práce alebo školy. Preto navrhujem farebnú paletu zostavenú z odtieňov lokálnej prírody v každom ročnom období. Vytvoríme tak optický prechod všetkými ročnými obdobiami. Dualitu medzi letom a zimou a taktiež medzi florálnym a mestským štýlom bude vytvárať grafika použitá v podchode.

Od severnej strany podchodu (príchod z Bratislavy) bude pre cestujúceho vytvorené príjemné letno-jarné stvárnenie zelene Malých Karpát.

Prechod do južnej strany bude tvoriť tunel pod železnicou, do ktorého sa zakomponujú prvky so železničnou tématikou. Južná strana bude stvárňovať mestský štýl života, v ktorom budú zvýraznené architektonické objekty významné pre Grinavu. Niektorými prvkami doplníme ducha vinohradníctva v rámci miestnej kultúry. Do hlavných grafických prác budú zapojený lokálny street-artisti."

Takže držte nám palce, aby sa dohoda so Železnicami Slovenskej republiky čím skôr uzavrela, vrátane schválenia grafického návrhu.

Milan Grell

Momentka z realizácie podchodu v Pezinku
Momentka z realizácie podchodu v Pezinku - tesne pred dokončením
Dnešný stav podchodu v Grinave - juh
Dnešný stav podchodu v Grinave - tunel
Dnešný stav podchodu v Grinave - sever