Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Postavme si čitateľské búdky

To, že ľudská kreativita je nevyčerpateľná, je dávno známa vec. Dobrý nápad je na nezaplatenie. Keď je ešte osožný, náučný a zároveň zábavný aj pre ostatných, tak to nemá chybu. Jedným z takýchto skvelých nápadov sa môže pochváliť už niekoľko miest na Slovensku.

O čo ide? Sú to čitateľské alebo ak chcete knižné búdky, ktoré si občania vyrobili z vlastnej iniciatívy a spestrili nimi oddychové zóny svojich miest. Búdky sú finančne nenáročné. Dajú sa vyrobiť zo starého nábytku, kúskov latiek, stavebného odpadu... Dôležité je to, aby boli knižky uložené v búdke chránené pred rozmarmi počasia.

Prvé čitateľské búdky na Slovensku sa objavili v roku 2013 v Petržalke a Ružinove, neskôr v Košiciach, Trenčíne, Seredi a Kysuckom Novom Meste. Čitateľské knižné búdky sú dnes už bežné v desiatkach miest a obcí po celom Slovensku. Čo je ale najväčším pozitívom – všade sa stretli s pozitívnymi ohlasmi. Najlepšie je, ak je knižná búdka spojená hneď s čitateľskou lavičkou. Je nenáročná, chce to len trocha šikovnosti, zručnosť a chvíľu voľného času. Staršie knižky máme všetci doma, ja sám ich môžem poskytnúť hádam aj do troch búdok. Od detských leporel, cez poviedky, romány, kriminálky až po poéziu. Nakoniec, podľa mňa má knižka cenu, len keď sa číta, a nie keď je vystavená v sekretári alebo knižnici.

Knižka splní svoje poslanie, keď ju čitatelia "zoderú" čítaním. Aj v dnešnej uponáhľanej dobe sa nájde chvíľka, keď musíme chtiac-nechtiac na niečo čakať, prípadne máme chvíľu čas. Jedna z rozumnejších vecí, ako siahnuť po cigarete, je siahnuť po knihe. Ja viem, kniha sa nedá fajčiť, ale ten zážitok! Každý si môže vybrať dľa svojej chuti. Ako to celé funguje? Je to jednoduché. Dvaja šikovníci – kutilovia domáci podľa vzoru alebo vlastného nápadu vyrobia pevnú búdku. Po konzultácii s úradom životného prostredia ju postavia na zvolené miesto. Tretí dodá knižky a môže sa to začať. Knižku si môžete požičať a po čase vrátiť, vymeniť za inú alebo si ju zobrať a nechať. Kto chce, môže knižky do búdky darovať. Bez papierov, záznamov, upomienok. Na skok od vášho domu. Pri škole. V parku. Len tak, pre radosť sebe aj ostatným...

Tak čo, srdciari?! Nájdu sa šikovní majstri?

Lajo Slimák

Príklad použitia starých telefónnych búdok...