Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

SMIEM PROSIŤ?

Takto pred rokom, v predvečer Medzinárodného dňa tanca, sa zrodila nesmelá i odvážna myšlienka roztancovať aspoň na chvíľu aj naše mesto. Nápad zaujal natoľko, že aktuálne sa v Pezinku tancuje takmer všade a všetky vekové kategórie. Dvadsiaty siedmy apríl, deň D, sa totiž nezadržateľne blíži a organizátori majú okrem štandardných o jednu vcelku príjemnú starosť viac: postačí tancujúcim Pezinčanom Radničné námestie?

Medzinárodný deň tanca sa po celom svete traduje už od roku 1982. Jeho hlavným posolstvom je vrátiť tanec z divadelných sál do ulíc, na námestia, do parkov. A tiež, aby táto forma pohybu i umenia prilákala čo najviac ľudí, mladých i starých.

„Keďže v Pezinku má spoločenský tanec svoje pevné zázemie i tradíciu, myšlienka zorganizovať Medzinárodný deň tanca sa nám zapáčila a v roku 2013 sme si povedali, ideme do toho. Zorganizovali prvý, možno povedať pokusný ročník a zo záujmu i účasti verejnosti sme boli príjemne prekvapení. To bola pre nás výzva aj pre nasledujúce roky“ pripomína Kvetoslava Štrbová, riaditeľka tanečného centra Charizma. To spolu s Klubom spoločenských tancov PETAN a Pezinským kultúrnym centrom organizačne zaobstaralo minuloročnú premiéru tanečného sviatku a vrcholí s prípravami na druhý diel.

Podľa slov Kvetoslavy Štrbovej sa v porovnaní v minulým rokom mnohé zmenilo, posunulo dopredu. „Dnes už nemáme problém presvedčiť, angažovať školákov, mladých ľudí, dospelých či seniorov, aby sa nehanbili a zúčastňovali sa na nácvikoch spoločného tanca, ktorým sa pochválime na verejnosti. Ľudia sa hlásia spontánne, sami. Len pre ilustráciu, v roku 2013 si tanec blues na nácvikoch osvojilo takmer 1200 tanečníkov a na námestí ho spoločne zatancovalo asi 400. Vtedy sa aktívne sa do projektu zapojili dve základné školy, centrum voľného času, základná umelecká škola, denné centrum na Kollárovej ulici, ženy cvičiace v školských telocvičniach...,“ vysvetľuje Kvetoslava Štrbová.

Aká je situácia dnes? Poslednú aprílovú nedeľu sa bude centrom Pezinka niesť aj valčík. Krokové variácie tanca s prívlastkom figurálny si už osvojilo vyše 2000 tanečníkov zo všetkých základných pezinských škôl, mnohých záujmových združení, spolkov, organizácii jednoty dôchodcov, žien cvičiacich kalenetiku, jogu, aerobic... Podľa skromného odhadu organizátorov sa minimálne 800 z nich predstaví aj v hlavnom programe. „ Predpokladám účasť 500-600 školákov a 200 dospelých, možno aj viac, sama som zvedavá. Chcem sa poďakovať desiatkam pedagógov a vedúcim súborov, dobrovoľníkom, že odborne pomáhali pri nácviku nielen Viedenského valčíku, ale aj pri príprave ďalších tanečných čísiel, ktoré sú pripravené na hlavný program. Osobitne by som chcela spomenúť skupinu žien okolo pani Zouzalíkovej, šéfky miestnej organizácie Jednoty dôchodcov, ktorá dala dokopy super tanečnú partiu. Škoda len, že v nej nie je čo i len jeden muž, tanečník. Možno nabudúce,“ dopĺňa Kvetoslava Štrbová, ktorá sa spoločenským štandardným tancom venovala od svojich šestnástich rokov, predovšetkým latinsko-americkým, slowfoxu a rumbe.

A prečo si pre druhý ročník podujatia zvolili práve valčík? „Ono to nie je klasický viedenský valčík, ten je príliš oficiálny, nezaujal by. Urobili sme v ňom isté technické zmeny, vylepšenia, voľné držanie, úklony, verím, že táto figurálna forma zaujme aj návštevníkov. Generálku tohto tanca absolvujeme po jednotlivých tanečných centrách po Veľkej noci. Nadviazali sme aj na tradíciu z minulého roka, a tak sa popri valčíku bude hromadne tancovať aj blues, aby sa naň i tanečníkov nezabudlo.“

Veľké tanečné predstavenie sa začne v nedeľu 27. apríla od 14.30  na  Radničnom námestí. Každý tanečný subjekt, ktorý sa zapojí a nahlási vopred svoju účasť, dostane desaťminútový priestor na odprezentovanie svojho tanečného žánru. Hlavným symbolickým menu by však figurálny valčík a blues. Technické a produkčné prípravy sú v plnom prúde, organizátori veria, že aj počasie bude žičlivé.

„Je to super akcia, tancom to v  meste, na školách, v telocvičniach alebo vonku na voľnom placi doslova žije už týždne. O akcii, ktorá sa chystá na námestí, sú veľmi dobré referencie, píše sa o nej sa sociálnych sieťach, najmä tí najmladší sa veľmi tešia. Aj jeden z mojich synov sa zúčastnil nácviku a už sa nevie dočkať,“ reagoval Pezinčan Jaroslav Rafaj.

Tanečný sviatok sa rozprestrie sa Radničnom námestí, a teda je namieste otázka, či  oslovil radnicu, pezinských poslancov. „Nemám až také detailné informácie, ale pokiaľ viem, poslankyne Tahotná a Mizerová to s účasťou priamo medzi tanečníkmi myslia vážne. Milan Grell sa tiež zastrájal, že valčík by mohol zvládnuť, možno prekvapia aj ďalší. A keďže záujem o Medzinárodný deň tanca v Pezinku predčil všetky naše očakávania, kvôli kapacite sme vážne uvažovali nad zmenou miesta jeho konania. Alternatívou bol napríklad park, ale napokon ostávame na námestí. Dobrých tanečníkov sa aj sem veľa zmestí.“

Každý účastník tanečného sviatku v Pezinku dostane tričko plus ďalšie malé prekvapenie. To venuje Občianske združenie Srdce Pezinka, ktoré prevzalo patronát nielen nad týmto v poradí druhým ročníkom. Žiada sa dodať, že do tímu organizátorov pribudla aktuálne aj Živena. A tiež, že spoločným pozdravom v poslednú aprílovú nedeľu v Pezinku bude slogan: Smiem prosiť?“