Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

CHCETE DISKUTOVAŤ?

Ak chcete diskutovať, najskôr sa musíte prihlásiť.
Ak ešte nemáte založené konto, zaregistrujte sa.

Registráciou potvrdzujete súhlas s Kódexom diskutujúceho.

Buďme zodpovední voči svojmu mestu

Dodo Mikláš

Komunálne voľby radí mnoho ľudí medzi tie menej dôležité. V tých posledných v roku 2010 sa ich v Pezinku zúčastnilo len niečo viac ako 40% oprávnených voličov a celoslovenský priemer nepresiahol 50 %-nú účasť.

Na prvý pohľad to môže vyzerať, že na osude miest a obcí na Slovensku záleží len každému druhému Slovákovi s voličským právom, na osude Pezinka dokonca len štyrom z desiatich. Nie je to však až tak úplne pravda. Mnohí žijú v zahraničí, ktoré ich zlákalo lepšou životnou úrovňou, a cestovať domov kvôli niečomu, čomu aj tak niekedy vlastne ani vôbec neveria, sa im neoplatí. Dôvodov však býva viac, a aj preto sa volieb do samospráv miest a obcí zúčastňujú väčšinou „stálice“, ktoré si svoju zodpovednosť voči svojmu domovu uvedomujú.

Ľudia sú tiež často otrávení z mocenských súbojov rôznych politických strán v parlamentnej politike a už len slovo „voľby“ v nich vyvoláva pocit, že úzka skupina rozoberie všetko, čo sa ešte rozobrať dá. Často sa v komunálnej politike objavujú so železnou pravidelnosťou tie isté tváre, ktoré, povedzme si na rovinu, mnohokrát už nemajú čo nové priniesť. Mnohí si uvedomujú svoju zodpovednosť a voliť idú, no väčšina mien na zozname kandidátov im nič nehovorí, preto niekedy zakrúžkujú to, ktoré už „niekedy počuli“.

Každý z nás je svojím spôsobom čiastočne zodpovedný za to, ako bude vo svojom meste žiť, a aj preto by sme sa mali zaujímať o to, kto sa v komunálnych voľbách uchádza o priazeň voličov a aký by mohol byť jeho prínos pre mesto. Nenechávajme si všetko na poslednú chvíľu a rozhodujme sa zodpovedne. Význam komunálnej politiky je skutočne veľmi veľký. Prostredníctvom nej sa totiž môže mnohé zmeniť či vylepšiť. Vzťah občana a zástupcov samosprávy by mal byť omnoho bližší, intenzívnejší a konkrétnejší, lebo práve oni rozhodujú vo veľkej miere o tom, kde žijeme a ako žijeme.

V blížiacich sa voľbách do samospráv miest a obcí má každý možnosť vyjadriť svoj názor na fungovanie mesta. Ísť voliť je legitímne právo každého svojprávneho občana nad 18 rokov. Právo, nie povinnosť! O to viac by sme si ho mali vážiť a využiť ho.

Dodo Mikláš,
nezávislý kandidát na poslanca MsZ,
Srdce Pezinka

21.9.2014 o 10:00

Diskutujte:

Archív:
 
 • Diskusia

  Vitajte v našej diskusii.
  Ak chcete diskutovať, musíte sa prihlásiť. Na prihlásenie je potrebné mať založené konto.
  Konto si založíte vyplnením registračného formulára. Vo formulári si určíte preferované meno (nick), zadáte heslo, Vaše meno a Vašu emailovú adresu. Po odoslaní formulára Vám bude zaslaný potvrdzovací email. Po Vašom potvrdení registrácie Vás systém automaticky prihlási a môžete diskutovať

  Poznámka: Založením konta (registrovaním) potvrdíte súhlas s Kódexom diskutujúceho.

  Redakcia Srdce Pezinka