Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:
 • Úvod
 • Blog
 • Jozef Mikláš: Za psa je zodpovedný jeho majiteľ

CHCETE DISKUTOVAŤ?

Ak chcete diskutovať, najskôr sa musíte prihlásiť.
Ak ešte nemáte založené konto, zaregistrujte sa.

Registráciou potvrdzujete súhlas s Kódexom diskutujúceho.

Za psa je zodpovedný jeho majiteľ

Aj vám sa už niekedy stalo, že ste si z prechádzky priniesli domov „voňavý darček“ na topánke? V posledných rokoch sa výrazne zvýšil počet psov chovaných v bytoch. Ako sa psíčkari správajú na verejných priestranstvách, a naopak, ako sa mesto stará o nich?

Tiež sme s manželkou majiteľmi psíka z útulku, ktorý má všetky sociálne návyky, a denne absolvujeme niekoľko prechádzok po sídlisku Juh a blízkom okolí, kde sme sa nedávno presťahovali z Muškátu. Na moje prekvapenie som však po celom sídlisku márne hľadal malé odpadkové koše na psie exkrementy. Psí kútik za potokom Saulak má jeden na svojom začiatku a druhý presne na opačnom konci ulice, ktorý je vzdialený približne 10 minút chôdze. Najväčší problém však vzniká najmä vo večerných hodinách, kedy slabé osvetlenie sídliska často aj znemožňuje exkrementy po psoch nájsť, a tak sa mnohí ani neunúvajú hľadať. Navyše, aj malých odpadkových košov, ktoré síce nie sú určené na tento účel, no v krajnom prípade sa dajú použiť, je žalostne málo. Nemožno sa potom až tak veľmi čudovať, že mnohým psíčkarom sa nepozdáva vidina nosenia vreciek po celom sídlisku a hľadania smetiakov. Tento problém sa netýka len sídliska Juh, ale väčšiny verejných priestranstiev v Pezinku.

Napriek tomu, toto nie je výhovorka. Každý majiteľ psa je za toho svojho vždy a všade zodpovedný a jeho povinnosťou je po svojom psovi upratať. Pri stretnutí kandidátov na poslancov za OZ Srdce Pezinka na sídlisku Juh som si vypočul rôzne názory na život na tomto sídlisku. Zakázal som svojim deťom chodiť na trávnatú plochu pri detskom ihrisku. Nie preto, že by som sa bál baktérií, ale nechcem, aby mi domov priniesli na topánke psie h...o,“ posťažoval sa jeden z debatujúcich. Toto asi hovorí za všetko. Je veľmi dôležité, aby sa majitelia psov k tejto veci stavali zodpovedne, pretože v opačnom prípade je ohrozená tak hygiena, ako aj zdravie detí či dospelých, a v neposlednom rade aj medziľudské vzťahy. A k tomu by malo dopomôcť aj samotné mesto vytvorením adekvátnych podmienok.

Mgr. Jozef Mikláš

Diskutujte:

Archív:
 
 • Diskusia

  Vitajte v našej diskusii.
  Ak chcete diskutovať, musíte sa prihlásiť. Na prihlásenie je potrebné mať založené konto.
  Konto si založíte vyplnením registračného formulára. Vo formulári si určíte preferované meno (nick), zadáte heslo, Vaše meno a Vašu emailovú adresu. Po odoslaní formulára Vám bude zaslaný potvrdzovací email. Po Vašom potvrdení registrácie Vás systém automaticky prihlási a môžete diskutovať

  Poznámka: Založením konta (registrovaním) potvrdíte súhlas s Kódexom diskutujúceho.

  Redakcia Srdce Pezinka