Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:
  • Úvod
  • Blog
  • Roman Šmahovský: Poslanec ako predĺžená ruka

CHCETE DISKUTOVAŤ?

Ak chcete diskutovať, najskôr sa musíte prihlásiť.
Ak ešte nemáte založené konto, zaregistrujte sa.

Registráciou potvrdzujete súhlas s Kódexom diskutujúceho.

Poslanec ako predĺžená ruka

Veľa som počúval a mnohé som aj pochopil. Dlhodobo zo záujmom sledujem, čo sa deje okolo nás – v rodinách, spoločnosti či vo svete. Pri čítaní novín, sledovaní správ v TV si častokrát kladiem otázku, kam táto spoločnosť, ľudstvo smerujú? Je to absolútna strata hodnôt – skromnosti, tolerancie, úcty, zodpovednosti, spravodlivosti? Opantal nás mamon peňazí, vidina niečoho, čo nás pozdvihne nad všetkých a nad všetko? Alebo to je len dočasný stav akéhosi hľadania nových hodnôt, akýsi stav beztiaže, v ktorom lietame bez hraníc, bez možnosti zabrzdiť? Hľadanie odpovede je v nás všetkých, je to len na nás, ako sa s týmto „prechodným stavom popasujeme“.

Dlho som zvažoval, ako ja môžem alebo chcem zmeniť veci, ktoré okolo seba vnímam v spoločnosti, k lepšiemu. Chcem prelomiť tú bariéru všeobecného konštatovania, že robiť veci verejné, tzv. politiku, je špinavá práca. Zvažoval som pre a proti, či nastaviť svoj chrbát bezbrehým kritikom, ktorí osočujú ľudí len tak, akoby zo zvyku. Dospel som k názoru, že veci sa nezmenia sami od seba, keď my budeme trpezlivo čakať niekde v kúte, že to za nás niekto urobí. Takto to proste nefunguje. Rozhodol som sa ponúknuť svoje skúsenosti a chuť pracovať k lepšiemu v meste, kde som sa narodil a žijem. Ďakujem Pezinčanom za dôveru, ktorú mi vyjadrili nielen svojim podpisom na petičných hárkoch na kandidátke, ale aj osobnou podporou pri rozhovoroch, či už na Severe, Juhu, Cajle, Muškáte, alebo v samotnom centre nášho vinohradníckeho mestečka.

Čo chcem zmeniť? Všade som si vypočul veľa názorov, čo ľudí trápi, čo by chceli zlepšiť, ale všeobecne som pochopil, že majú pocit, že ich nikto nepočúva a nezaoberá sa ich problémami. Zásadné je preto podľa mňa postavenie, práca a vnímanie volených zástupcov – poslancov. Poslanec je občan ako každý iný, s právami i povinnosťami, ale zároveň je iný tým, že preberá na seba veľkú zodpovednosť, a to nielen za tých, ktorí mu vyjadrili dôveru a dali mu hlas. Poslanec je v prenesenom význame ruka občana, ktorá žiada, kontroluje a spolupracuje s vedením mesta tak, aby boli naplnené predpoklady pre rozvoj a skvalitňovanie života v mieste, kde žijeme. Kvalita života a jeho hodnotenie spočíva v mnohých oblastiach – uplatnenie v práci, zdravie, bezpečnosť, vzdelávanie, doprava, životné prostredie, kultúra a šport. Na tomto všetkom závisí naša spokojnosť, resp. nespokojnosť s kvalitou života v meste, regióne i v spoločnosti.

Ja verím, že na tomto máme spoločný záujem. Slovko spoločný by som chcel zvýrazniť – pretože spoločne môžeme veľa dosiahnuť. Podporme rozvoj občianskej spoločnosti. Je to na nás všetkých, kto sa ako rozhodne, komu dá hlas, ale podstatné je, že svoju vôľu treba vyjadriť slobodným hlasovaním a následne dôslednou kontrolou práce poslancov počas volebného obdobia. Prajem nám, vám šťastnú ruku.

Roman Šmahovský

Oznámiť správcovi

Vyplňte, prosím, tento formulár a túto správu oznámime moderátorovi

Oznamovaná správa:
Vitajte v našej diskusii.
Ak chcete diskutovať, musíte sa prihlásiť. Na prihlásenie je potrebné mať založené konto.
Konto si založíte vyplnením registračného formulára. Vo formulári si určíte preferované meno (nick), zadáte heslo, Vaše meno a Vašu emailovú adresu. Po odoslaní formulára Vám bude zaslaný potvrdzovací email. Po Vašom potvrdení registrácie Vás systém automaticky prihlási a môžete diskutovať Poznámka: Založením konta (registrovaním) potvrdíte súhlas s Kódexom diskutujúceho. Redakcia Srdce Pezinka