Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:
Sie befinden sich hier:
  • Úvod
  • Blog
  • Viktória Tahotná: Ad: Kde zostal zdravý rozum

CHCETE DISKUTOVAŤ?

Ak chcete diskutovať, najskôr sa musíte prihlásiť.
Ak ešte nemáte založené konto, zaregistrujte sa.

Registráciou potvrdzujete súhlas s Kódexom diskutujúceho.

Ad: Kde zostal zdravý rozum

Asi to budem aj ja, ako to napísal primátor v Pezinčanovi, kto „hecuje“ ľudí proti dovozu štiepky kamiónmi, ktoré podľa nich zaťažia dopravu na Cajle a znížia kvalitu bývania. Zatajujú, že navážanie štiepky je sezónna záležitosť počas vykurovacieho obdobia a že autá prídu párkrát za týždeň. Nikde nehovoria ani nepíšu, že je podstatný rozdiel medzi kamiónom naloženým stavebninami alebo železom a nákladiakom, ktorý vozí nepomerne ľahšiu drevnú štiepku. Ostatné nákladné autá, ktoré pravidelne prechádzajú cez Cajlu, im pritom akosi neprekážajú. Teraz vraj „riešia“ vjazd z Cajlanskej ulice, hoci ho dopravný inžinier dávno povolil. Najmä niektorí poslanci za OZ Srdce Pezinka zase majú na chvíľu agendu a sú radi, že rozoštvali pár ľudí. Veď o čo iné im ide, než aby mohli rozoštvávať ľudí a ukazovať prstom na primátora?“ V prvom rade chcem primátorovi povedať, že o tomto probléme som písala skôr, než cez Cajlu prešiel do kotolne prvý kamión s drevoštiepkou. Bolo to v júni 2016 v Srdci Pezinka. Druhá vlna nevôle sa na Cajle zdvihla potom, čo teraz vo februári 2017 si firma prerába mestský chodník urobený kompletne nový za mestské peniaze v lete 2016 aby sa do kotolne dostali väčšie kamióny bez toho, aby zadnou nápravou jazdili po chodníku. Súhlasím s primátorom, dopravný inžinier to dávno povolil, ale len pre sedemmetrové autá a nie pre desaťmetrové a dlhšie, ako sa tam objavili.  Sedem metrov je firme málo, bežne tam vidieť vchádzať dvanásťmetrové. Je úsmevné myslieť si, že vodič osobného auta, alebo Cajlan rozozná, že či ho rozpučil kamión naložený štiepkou, alebo perím... Rovnako je úsmevné, že ide o „sezónnu záležitosť“. A teplá voda čo, pán primátor? Že sme sa „dnes“ zobudili, že len aby sme hecovali ľudí?
Odcitujem samu seba z blogu z júna 2016:
■ Z projektu rekonštrukcie kotolne vyplýva, že sa počíta s ročnou spotrebou 18.250 m3 suroviny. To predstavuje 5.475 ton drevoštiepky, ktorú bude  potrebné previezť každý rok cez celú Cajlu! Koľko to bude nákladiakov? Firma vo svojom zámere uvádza, že to bude cca 456 nákladných automobilov dĺžky 10m ročne, z toho v zimnom období štyri až šesť automobilov a v letnom jeden až dva denne. Krát dva, lebo sa predsa ešte musia aj vrátiť! Teda ročne niečo cez deväťsto jázd nákladiakov navyše oproti dnešnému stavu...
■ Alternatívou k drevoštiepke, keď už plyn nechceli, mohli byť napr. pelety, ktoré majú dvojnásobnú výhrevnosť. Ich použitie, ako paliva, by znamenalo zníženie nárokov na prepravu nákladiakmi o 50%. Ak si zrátame emisie z nákladných áut, ktoré budú dennodenne prechádzať Cajlou a na druhú stranu postavíme „ušetrené“ emisie zo spaľovania fosílneho paliva (plyn), zistíme, že tento projekt nie je vo svojom súčte ekologický a šetrný k nášmu životnému prostrediu!
■ V odbornom posudku znalca, ktorý bol vypracovaný skôr, ako projekt dostal zelenú, sa píše: „...trasa na dopravu štiepky vedie cez obývané zóny mesta Pezinka po pomerne úzkych cestách a voľba a plánovanie dopravy uskutočnené veľkými vozidlami môže vyvolať nevôľu a odpor ľudí bývajúcich v tejto zóne, ktorí budú rušení hlukom a premávkou.
Už len toto konštatovanie znalca malo byť impulzom pre vedenie mesta, aby zorganizovalo verejnú diskusiu s obyvateľmi. Načo máme mestský mesačník?
Pán primátor, skúste raz diskutovať vecne a s argumentami!
Viktória Tahotná, poslankyňa MsZ za poslanecký klub Srdce Pezinka

Diskutujte:

Archiv: Noch keines.
 
    Noch keine Beiträge vorhanden.