Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:
Sie befinden sich hier:
  • Úvod
  • Servis
  • Ako bezpečne používať internet a mobily?

Ako bezpečne používať internet a mobily?

Desatoro pre deti a mládež pre bezpečné používanie internetu a mobilných telefónov ako ochrana pred kyberšikanou či zneužívaním:

Zamysli sa a stanov si pravidlá pre používanie internetu, chatu, sociálnej siete – je to dôležité pre tvoju bezpečnosť a ochranu súkromia pred zneužitím osobných informácií.

Ak si zvolíš určité pravidlo – zásadu, dodržuj ju! Ak ju chceš zmeniť, dôsledne zváž pre a proti.

Urči si čas, koľko budeš denne na internete – tak, aby si mal(a) čas aj na iné voľnočasové aktivity a na priateľov (virtuálna komunikácia nie je plnohodnotná a vyhneš sa riziku závislosti).

Vyberaj si, komu sprístupníš emailovú adresu – vylúčiš tak prípadné obťažovanie alebo šikanu. Rozumne zvažuj, koho vo virtuálnej komunikácii môžeš považovať za svojho priateľa, a preto si dôsledne na sociálnych fórach nastav čo najvyšší stupeň ochrany súkromia. Používaj prezývku, aby druhá strana nemohla bez tvojho súhlasu zistiť presnejšie informácie o tvojej osobe. Ak chceš zdieľať súkromné, detailné, prípadne intímne informácie alebo fotografie, dobre zváž, komu sa zdôveruješ, či sú to skutoční priatelia, ktorí ich nezneužijú.

Uzatvor dohodu so svojimi priateľmi, že vašu virtuálnu komunikáciu, resp. fotografie, nebudú bez súhlasu zverejňovať tretím osobám.

Buď opatrný(á) pri komunikácii s tzv. priateľmi, ktorí sa chcú stretnúť, prípadne dávajú rôzne sexuálne návrhy. Dobre si zváž, či ponuku na stretnutie príjmeš. Ak áno, kde sa stretneš a či zoberieš aj priateľa(ku). Ak máš pochybnosti, poraď sa s rodičmi. Buď zvlášť opatrný(á), ak ide o dospelého.

Stanov si časové, resp. levelové limity na hranie hier. Vyhneš sa tak riziku závislosti na nich. Buď opatrný(á) pri ponukách na nákup hier či ich vylepšení, aby si sa nestal(a) obeťou podvodu. Dôsledne si prever ponuku, prípadne sa poraď s rodičmi.

Pri nakupovaní na nete si dôsledne prever predávajúceho, podozrivo výhodná ponuku je častokrát spôsobom, ako ťa obrať o peniaze. Pozri si hodnotenie obchodu, názory zákazníkov a obchodné podmienky, vrátane riešenia prípadnej reklamácie.

Chráň si obsah svojho mobilného telefónu, najmä osobné údaje, citlivé sms, fotografie a videá. Mohol by ich niekto zverejniť bez tvojho súhlasu. Nepoužívaj mobil na fotenie a filmovanie videí s obsahom, ktorý znevažuje alebo ponižuje tvojich priateľov alebo tretie osoby. Mohol(a) by si im tak vážne ublížiť. Ak ťa niekto obťažuje, ignoruj ho, a ak neprestane, informuj rodičov.

Univerzálna zásada na záver: Všetko, čo si neželáš, aby robili partneri v komunikácii tebe, nerob ani ty im! Tak bude prostredie na sieti určite bezpečnejšie a priateľskejšie.