Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:
Sie befinden sich hier:

Víno sa musí chváliť samo

Vinár Ján Mezei žije v pezinskej časti Grinava odmalička, na svoje mesto nedá dopustiť. Hoci sa vyučil inštalatérstvu, vzťah k vinohradom bol taký silný, že sa ich nedokázal zbaviť. Dodnes sa venuje tomuto krásnemu povolaniu a teší sa z toho, keď sa mu víno podarí.

Na Poľnohospodárskom družstve v Grinave pracuje od skončenia vojenčiny, momentálne zastáva funkciu pivničného. „Manželku mám z Pezinka, ja som z Grinavy. Tento kraj pod Karpatmi je nádherný,“ hovorí nadšene Ján Mezei. „Grinava je výnimočná tým, že v našom chotári nikdy nedovolili výstavbu chát a domov. Príroda od Bratislavy až po Modru je tu neporušená. Je to tu ešte taká panenská príroda, porobili sme okolo nej závlahy a jazerá. Škoda, že sa nevyužívajú, lebo nám ich rozkradli,“ doplnil.

A čo si hovorí, keď sa vo voľnom čase prechádza pomedzi strapce hrozna? „Aby nám ich nikto nezobral. Tlaky sú tu veľké. Vybudovali sme tu peknú Saharu. Mali sme tu, zatiaľ aj máme, 35 hektárov a dostali sa k tomu developeri a vlastne nám celú pôdu zobrali,“ hnevá sa Mezei.

Známy vinár si myslí, že všetko je najmä o ľuďoch. „Snažíme sa to chrániť. Záleží na meste, aby na výstavbu takéto pozemky nedávalo. Ak by to urobili, tak nám zoberú najkrajšie časti Karpát a dopadneme ako Limbach, kde už pomaly nemajú z čoho robiť víno a musia kupovať hrozno z Grinavy,“ tvrdí Ján Mezei.

Spracovaniu vína sa venuje dlhé roky, a preto vie, ako by malo v konečnom dôsledku chutiť. „Víno je obrazom každého vinára. Rokmi sa ho snaží vylepšovať a je šťastný, keď dosiahne niečo pekné a môže aj na verejnosti ukázať, čo vybudoval a aké pozitívne ohlasy dosiahol,“ myslí si Mezei. „Kamaráti hodnotia moje víno veľmi dobre. Nájdu sa aj šomráci, ale je ich strašne málo. Víno sa musí chváliť samo. Ak sa niekomu nepáči, bohužiaľ.“

Pridané 27. júla 2014