Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

CHCETE DISKUTOVAŤ?

Ak chcete diskutovať, najskôr sa musíte prihlásiť.
Ak ešte nemáte založené konto, zaregistrujte sa.

Registráciou potvrdzujete súhlas s Kódexom diskutujúceho.

Kto ťahá nitky?!

Mesačník Pezinčan sú noviny Pezinčanov a pre Pezinčanov. Sídlia na mestskom úrade, vydáva ich mesto, dotácie schvaľujú poslanci a skladáme sa na ne my všetci - konkrétne v roku 2014 sumou 43 782 eur. Z toho logicky vyplýva, že by Pezinčan mal byť rovnako prístupný a otvorený pre každého obyvateľa nášho mesta. Mal, ale asi nie je.

PRÍBEH č. 1

Na poslednom zasadnutí MsZ vyjadril mestský poslanec Milan Grell svoj názor k téme: výška platu primátora na rok 2014. Navrhol mu, aby časť z neho (4 049 eur) prerozdelil mestským spolkom a organizáciám, na ktoré v rozpočte peniaze nevystali. Ako to dopadlo, mnohí dobre vieme, žiaľ nie z mesačníka Pezinčan. Tam totiž komplexná informácia o XXIV. zasadnutí MsZ a 15 bodoch programu chýbala. Zasadnutie sa konalo 15. apríla 2014 - presne v deň redakčnej uzávierky aprílového čísla mesačníka Pezinčan.

Uzávierka znamená, že v tento deň sú noviny obsahovo sfinalizované a už sa len cibria po jazykovej a grafickej stránke pred ich cestou do tlačiarne.

Logiku by mal argument, že sa materiál z MsZ aj s výsledkami hlasovania o plate primátora (13 za, 3 sa zdržali, 7 proti kvôli uzávierke do novín ľudovo napísané „nezmestil“.

Vyvstáva ale otázka, prečo sa iný materiál na strane 2 pod názvom „Otázka primátorovi“ s chabou obhajobou boľavej témy „plat“ do toho istého čísla Pezinčana „zmestil“?

No a doslova záhadou ostáva, ako je možné, že sa do aprílového čísla Pezinčana „zmestila“ inzercia od neznámeho inzerenta, ktorý kritizuje Milana Grella a svoju kritiku začína slovami: „Bulvárny denník Nový čas uverejnil dňa 17. apríla...“

Ak teda dobre rátame, nepodpísaný inzerent (používajúci výrazy „pripomíname“, „môžeme sa len domnievať“...) si objednal reklamný priestor pár dní po redakčnej uzávierke. A redakcia musela super expresne zareagovať: vyžiadať si textáciu na odsúhlasenie, odobriť ju, potvrdiť objednávku... OK, nebuďme uštipační, každé inzertné euro navyše je pre život regionálnej redakcie dobré.

PRÍBEH č. 2

Lenže vzápätí sa začal odvíjať rovnaký príbeh, ale v opačnom garde. Milan Grell si prostredníctvom právneho zástupcu písomne objednal hneď 28. apríla 2014 do májového čísla Pezinčana identický rozmer reklamy, aká bola v aprílovom.

„Považoval som za prirodzené reagovať na skutočnosti uvedené v textovej inzercii, nakoľko sa priamo týka mojej osoby, s jej obsahom nie som stotožnený a mám potrebu a právo sa k veci vyjadriť,“ objasňuje Grell.

Na objednávku aj so žiadosťou o zaslanie cenníka a cenovej kalkulácie na presný rozmer inzercie zareagovala redakcia Pezinčan 5. mája 2014, po týždni, emailom, v ktorom sa okrem iného píše:

„Inzerciu, ktorej obsah nepoznáme, neprijímame. Pokiaľ ide o množstvo - priestor na inzerciu máme vymedzený (nie sme inzertný časopis) tak, aby ostalo čo najviac miesta pre články a informácie pre obyvateľov Pezinka. Umiestnenie inzercie na jednotlivé strany určuje redakcia (noviny majú svoju štruktúru). Taktiež - množstvo inzercie a článkov je vopred rezervované - nie v každom čísle je rovnaký voľný priestor.“ Čo poviete, riadny guláš. Ale späť k veci.

Cenník poslala redakcia 6. mája, cenovú kalkuláciu o deň neskôr, ale v tom čase už mala od nádejného inzerenta doručený vizuál (obsah) inzercie. Napokon po telefonických a emailových urgenciách redakcia Pezinčana objednávku na inzerciu 14. mája 2014 právnemu zástupcovi Milana Grella potvrdila.

Celý tento príbeh – obsahom a formou neuveriteľne podobný prvému príbehu - trval dlhých 17 dní. Rozdiel medzi nimi je jediný a zásadný. Kým neznámemu inzerentovi bolo umožnené objednať si reklamu dva dni po uzávierke a objednávková procedúra prebehla za niekoľkých hodín, známy inzerent čakal na potvrdenie objednávky 17 dní a dočkal sa až deň pred redakčnou uzávierkou májového čísla, ktorá je 15.5.2014.

„Som naozaj zvedavý, či moja inzercia v májovom Pezinčanovi bude operatívne obohatená o inzertné reakcie, články. Podľa redakčného termínovníka sú moje obavy neopodstatnené. Mne schválili inzerciu štrnásteho, uzávierka je pätnásteho mája a proces zaradenia inzercie podľa mojich skúseností nie je vôbec rýchly, ale uvidíme...“ dodáva Milan Grell.

Ešte niečo. Uverejnenie inzercie na občianske témy v mestských novinách, navyše od poslanca MsZ, pripomína absurdistan. Zdá sa, že v Pezinku je to jediný spôsob, ako vyjadriť, obhájiť a bojovať za vlastný názor. A ešte si za to treba zaplatiť, predtým čakať 17 dní na ortieľ.

Občania, nie je to celé pritiahnuté za vlasy?

Kto ťahá nitky v Pezinčanovi?.

Oznámiť správcovi

Vyplňte, prosím, tento formulár a túto správu oznámime moderátorovi

Oznamovaná správa:
Vitajte v našej diskusii.
Ak chcete diskutovať, musíte sa prihlásiť. Na prihlásenie je potrebné mať založené konto.
Konto si založíte vyplnením registračného formulára. Vo formulári si určíte preferované meno (nick), zadáte heslo, Vaše meno a Vašu emailovú adresu. Po odoslaní formulára Vám bude zaslaný potvrdzovací email. Po Vašom potvrdení registrácie Vás systém automaticky prihlási a môžete diskutovať Poznámka: Založením konta (registrovaním) potvrdíte súhlas s Kódexom diskutujúceho. Redakcia Srdce Pezinka