Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Bager na bezdomovcov

Budovy padnú ľahšie ako ľudia. Na prvý pohľad majú tuhý koreň, keď dokázali stáť nepovšimnuté a nepotrebné takmer dve desiatky rokov. To by ľudia nedokázali. Aj tieto stáli opustené medzi parkom a Pezinským zámkom. Bez života. Všetko sa to odrazu zmenilo.

Túto kapitolu do zlatej knihy mesta kronikári nenapíšu a seniorskí pe­zinskí ochotníci jej nedajú javiskovú podobu, ako tej historke o trhovkyni s mrkvou a Turkami. Aj keď táto novodobá historka má potenciál a jej názov by mohol byť „Posledný súboj pri zámku“. Zviedli ho medzi sebou bezdomovci a glejovkári. O staré železo.

Obe komunity monitorovali miesto búračky. Predsunutá výzvedná motohliadka Rómov krúžila po parkovisku pred zámkom niekoľkokrát denne. Čakala, až bagre a tatrovky zmiznú a miesto bude voľné pre nich. Aj  partia bezdomovcov sledovala z lavičky, s pocitom akéhosi morálneho nároku posledných obyvateľov „ošarpaného objektu“, kedy nastane ten správny moment začať zbierať zabudnuté kovové poklady. Bezdomovci, napriek ich pomyselnému morálnemu nároku, mali smolu. Všetko nakoniec rozhodla tretia sila. Mesto vyslalo čiernych šerifov. Dohliadali na to, aby všetko železo patrilo glejovkárom, aby ich bezdomovci neobrali o železné poklady. Tie následne pozberali a mohli si ísť urobiť do zberne svoj vlastný kolobeh výmeny získaných statkov. Bezdomovcom zostali na predýchanie straty strechy nad hlavou i vidiny nejakých peňazí na alkohol iba pre nich vyhradené lavičky. Tie Rómovia v  parku nemajú.

Domček bol opustený od marca 2003. Vtedy skautský oddiel dostal iné priestory na Cajlanskej ulici. Ako vtedy napísal PEZINČAN: „Viac rokov vytrvalo upozorňovali na nevyhovujúcu klubovňu v ošarpanom objekte pri zámku.“ Už vtedy bol ošarpaný. Ubehne ďalších dvanásť rokov, kým ho zbúrajú. Ale je tu ešte jeden marec, a to pred piatimi rokmi. Začala sa celková revitalizácia parku za obrovských 570 tisíc eur. K ošarpanému objektu a dvom nevyužívaným halám sa vtedy nikto ani nepriblížil. Ani len myšlienkou. Ošarpané objekty zostávali opustené, nepotrebné a v čoraz horšom stave, ako akýsi pamätník zašlej slávy vinárskych závodov. Až do ďalšieho marca. Tohto roku. V priebehu niekoľkých dní objekty zmizli. Potichu. Prišiel bager a s ním aj ich koniec.

Bezdomovci pezinský park musia milovať. Už dávnejšie tam dostali svoje vyhradené lavičky. Je logické, že ich zraku neušiel ani opustený domček a prázdne haly. Lepšie ošarpané, ako spať v zime niekde pod schodmi. Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie z útrob tohto bezdomoveckého bývania a spolu s tým aj ostrá kritika vedenia mesta, že dopustilo takýto brloh uprostred mesta. Páni z úradu to zobrali osobne. Ošarpaný domček to mal zrátané doslova za pár hodín. To ostatné nasledovalo o niekoľko dní. Po dvanástich rokoch odvtedy, čo sa skauti odsťahovali. Až po dlhých dvanástich rokoch nevšímania si a nečinnosti prišla rýchla akcia.

Cieľ? Zbaviť sa bezdomovcov. Okamžite a demonštratívne. Teda zbaviť sa, ako zbaviť... Bezdomovci v Pezinku zostanú, ale išlo o to vyhnať ich a izolovať niekde, kde nebudú až tak na očiach. Podobne ako Rómov v Glejovke, popostrčiť ich niekam inde, kde ich vyrušujúca prítomnosť nebude mať „dopad“. Tak takto vyzerá v praxi pred voľbami sľubované „komplexnejšie riešenie problematiky asociálnych jednotlivcov najmä v lete okupujúcich centrum a park pred zámkom.“ (citované z letáku Mgr. et Mgr. Adam Solga – voľte č. 15). Konečne vieme, čo sa ukrýva za predstavou komplexnejšieho riešenia problému bezdomovcov v Pezinku. Bager!

Z celej tejto bleskovej akcie zostali otázky. Prečo dvanásť rokov nechávalo vedenie mesta prázdny spustnutý objekt? Prečo si ho nevšímali? Prečo už dávno neriešili zbúranie, začlenenie uvoľneného priestoru do parku a nehľadali prípadné nové využitie (napr. aj pre nové moderné verejné WC, lezeckú halu, halu pre skateboard a pod.) ani vtedy, keď na to boli stotisíce eurofondových eur určené na rekonštrukciu parku?

Čo očakávalo vedenie mesta, ktoré sa tak rado chváli svojím koncepčným prístupom, že sa stane z týchto budov pri takomto jeho nevšímavom prístupe? A kedy sa dočkáme pokračovania, ďalšieho koncepčného riešenia pre objekt o pár metrov ďalej – hádzanárske ihrisko? Alebo sa tam musí najprv nasťahovať húf bezdomovcov?

V Pezinku 20. marca 2015