Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Karanténna stanica nie je útulok

Mnohí ľudia si zamieňajú pojmy psí útulok a karanténna stanica. Obe zariadenia však majú odlišné pravidlá. Karanténna stanica slúži na dočasný pobyt psov, ktorí sa túlajú po verejných priestranstvách bez dohľadu spôsobilej osoby, a nie je prístupná verejnosti. Tá pezinská je v pôsobnosti mestskej polície, ktorá zabezpečuje aj odchyt túlavých psov a následne zabezpečuje aj základné veterinárne úkony na náklady mesta. V psích útulkoch môže byť pes umiestnený neobmedzene a sú prístupné verejnosti aj na venčenie.
Rozdielov medzi týmito zariadeniami a individuálnych pravidiel je, samozrejme, omnoho viac, ale práve ten základný si treba uvedomiť. Často sa stane, že majiteľ sa už nedokáže starať o svojho psa, či už zo zdravotných dôvodov, alebo z dôvodu sťahovania sa, a nevie, čo so svojím psíkom. KS Pezinok nemá kapacity na „odloženie“ nechceného kamaráta, a preto je dôležité, aby si to ľudia uvedomili. Karanténna stanica slúži pre psov, ktorých majitelia nie sú známi, a zo zákona môžu byť v tomto zariadení dva mesiace. Počas nich sa majitelia hľadajú, prípadne sa im hľadá dočasná opatera alebo sú ponúknuté na adopciu. V nedávnej reportáži TV JOJ o KS Pezinok odznela nepresná informácia o tom, že jej pomáhajú rôzne organizácie. Jedinou pomocou organizácie je zapožičanie transparentného účtu od Slovenskej aliancie ochrancov zvierat, na ktorý môžu ľudia posielať peniaze, ktoré sú použité na úkony nad rámec povinností mesta, ako napríklad kastrácia, špeciálne granule, prípadne iné nadštandardné veterinárne úkony. Inak pomáhajú dobrovoľníci na úkor svojho voľného času a často aj financií. Vďaka podpore od ľudí na transparentný účet SAOZ sa okrem iného podarilo absolvovať aj operáciu uší francúzskemu buldočkovi, ktorému z nich boli odstránené nebezpečné výrastky, a tiež bol financovaný nákup špeciálnych granúl pre psa s ľadvinovými ťažkosťami. Financií nikdy nie je dosť, preto každé euro pomôže. Ak máte záujem pomôcť, opäť uvádzame číslo účtu, kam je možné zaslať ľubovoľnú čiastku.
Číslo účtu: 5051195197/0900, IBAN: SK0409000000005051195197. Do poznámky treba uviesť KS Pezinok (dôležité!). Veľká vďaka za pomoc.

Opäť vám prinášame aj aktuálny prehľad psov v KS Pezinok. Ak by ste im radi poskytli nový domov, kontaktujte 0903 430 397. V prípade, že máte záujem dostávať informácie, prípadne pomôcť túlavým psíkom z Pezinka, navštívte stránku KS Pezinok na Facebooku, kde sa dozviete aj o psoch v dočasných opaterách, ktorí hľadajú trvalý domov. Karanténnu stanicu spravuje mesto Pezinok prostredníctvom mestskej polície. Tá zabezpečuje aj odchyt túlavých psov.

Jozef Mikláš, foto: autor.

V Pezinku 20. mája 2015

Poznáte ma? Chcete ma?

Sučka – kríženec nemeckého ovčiaka

Je stará cca pol roka, je veľmi, ale veľmi hyperaktívna, hravá a živá. Bola odchytená hliadkou MsP počas hliadkovania 8. 4. 2015 na Ulici SNP, kde sa potulovala. Nemala ani obojok, ani čip, žiadne znaky, podľa ktorých by sa dal nájsť majiteľ. Znáša sa s ostatnými psami a ľudí miluje, je veľmi priateľská, hyperaktívna a energická.

Pes - belgický ovčiak

Odchytený hliadkou MsP 8. 5. 2015 na Bystrickej ulici v Pezinku. Vek odhadnutý na 2 – 3 roky, cca 25 – 30 kg, bez známky, tetovania a čipu. Je priateľský, nie veľmi uštekaný, hravý a vychovaný. Ovláda povel „sadni”, vyzerá, že sa znáša s inými psíkmi, v KS na ostatných reagoval neutrálne.