Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

VTC včera, dnes - a zajtra?

V 70. rokoch minulého storočia vznikol volejbalový klub Lokomotíva Pezinok za pričinenia niektorých nadšencov, ako boli Karol Šindelár a Peter Čermák. Krajská súťaž sa vtedy hrala vo vonkajšom prostredí. Skromné antukové ihrisko v areáli „panelovej školy“ bolo ich domovom. Malo to svoje neopakovateľné čaro. Nutné vybavenie si chlapci odkladali do šopy školníka, ktorý býval tesne pri kurte v malom domčeku. Na zápasy sa pozeralo niekoľko desiatok divákov okolo ihriska a z balkónov bytovky stojacej za areálom školy.

Do súčasnej podoby sa dostáva klub až pričinením Petra Čermáka a Michala Horvátha, ktorí presadili vo vedení mesta budovanie nového antukového areálu pre volejbalistov a tenistov pri futbalovom štadióne. Tu sa datuje zrod spolupráce tenistov a volejbalistov. V tenise sa vytvorila skupinka nadšencov, ako Milan Krajčovič, bratia Šmahovskí, Libor Puček, Peter Šplháček, Vladimír Štajner. Ľudia, ktorí sa venovali volejbalu, boli Michal Čermák, Robo Nemec, Laco Šebo, Edo Stach, Vlado Kolárik, Dodo Križan a veľa ďalších. Vďaka množstvu odpracovaných hodín, energie a úsilia razom vyrástla zo zdemolovanej kasy na vstupenky pri vstupe na štadión nová šatňa, dva volejbalové a dva tenisové kurty. Nasledovala druhá etapa výstavby novej montovanej haly, kde opäť hlavným pričinením týchto dvoch skupín a futbalistov vtedajšej Lokomotívy vyrástol v akcii „Z“ domov budúcich generácií.

Volejbalisti postúpili do národnej ligy, čo bola druhá súťaž po vtedy ešte federálnej lige. Po tomto úspešnom období prevzala vedenie klubu nová skupina ľudí okolo Ľubomíra Stražaya a Pavla Daniša. Pre veľkú konkurenciu futbalu a basketbalu v našom meste sa zrušila mužská zložka a hlavná orientácia sa sústredila na výchovu mladých volejbalistiek. Toto obdobie vyvrcholilo rokom 1993 a postupom volejbalistiek do slovenskej extraligy, čo zaradilo oddiel medzi najúspešnejšie športy v Pezinku.

Tenis vychoval množstvo talentov a potencionálnych trénerov. V roku 1996 prevzal vedenie tenisového oddielu Peter Grič, ktorý sa stal v roku 2007 prezidentom VTC Pezinok. Ľubo Stražay a Peter Grič sa zaslúžili o úplnú rekonštrukciu haly VTC a dobudovanie beach volejbalových kurtov a tenisových dvorcov, rekonštrukciu oplotenia, výstavbu klubovne tenisu a revitalizáciu areálu. Tieto projekty boli financované z eurofondov. Posledná novinka je veľmi čerstvá – na Tenis vychoval množstvo talentov a potencionálnych trénerov. V roku 1996 prevzal vedenie tenisového oddielu Peter Grič, ktorý sa stal v roku 2007 prezidentom VTC Pezinok. Ľubo Stražay a Peter Grič sa zaslúžili o úplnú rekonštrukciu haly VTC a dobudovanie beach volejbalových kurtov a tenisových dvorcov, rekonštrukciu oplotenia, výstavbu klubovne tenisu a revitalizáciu areálu. Tieto projekty boli financované z eurofondov. Posledná novinka je veľmi čerstvá – nafukovacia hala pre tenis na zimné obdobie. Peter Grič: „Sme tu pre všetkých záujemcov o tenis a prenájom dvorcov, denne v čase 8 – 22 h. Bližšie informácie získate na telefónnom čísle 0903 888 885.“

Tenisti zaznamenali niekoľko významných úspechov: Monika Gáliková sa v rokoch 2010 a 2011 stala majsterkou regiónu žien, v roku 2013 ju napodobnila Nina Drgalová a Lenka Virklerová v tom istom roku skončila na majstrovstvách Slovenska dorastu tretia.

Vo veľmi silnej konkurencii renomovaných klubov postúpil na majstrovstvá Slovenska vo Fed cupe dievčat do 10 rokov tím v zložení Majka Hubinska, Noemi Babíková, Terezka Rusnáková, Natália Benciová a vybojoval piate miesto pre rok 2013. Stella Kovačičová zasa obsadila 3. miesto v Majstrovstvách Slovenska starších žiačok 2014.

V roku 2007 vedenie volejbalu prevzala Zuzana Maxianová- -Tobiašová a v roku 2014 sa stala prezidentkou klubu VTC. Volejbalistky v nepretržitej rade 21 rokov hrajú slovenskú najvyššiu súťaž, kde dosiahli 6 bronzových medailí. Juniorky majú jednu bronzovú, striebornú a zlatú medailu. Tú poslednú získali v minulom roku. Prezidentka otvorene hovorí o snoch do budúcnosti: „Za dlhoročné atakovanie predných pozícií by sme si zaslúžili konečne hrať finále slovenskej extraligy.“

Časť mládeže vytvorila nový klub pod menom ŠVK, ale v duši zainteresovaných cítiť pocit spolupatričnosti. Predsavzatie do budúcnosti je: vytvoriť silnú mládežnícku základňu vedenú pre spoločné ciele, akými sú výchova hráčok pre klub, ktorý zviditeľňuje mesto Pezinok a vychová hráčky pre slovenskú reprezentáciu.

V minulom roku športová komisia mesta ohodnotila činnosť volejbalového oddielu na 603 eur v podobe dotácie a 250 eur poskytla na projekt mládežníckeho turnaja. Pre novovytvárajúcu sa športovú komisiu po komunálnych voľbách je minimálne na zamyslenie posúdiť systém prerozdeľovania dotácií na športovú činnosť pre jednotlivé kluby v meste.

O aktuálnom dianí sa môžete dozvedieť na www.volleyballvtc.sk, www.tennisvtc.sk.

Edo Stach