Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Milan Grell odkazuje: Zaslúžite si viac

Vo štvrtok ste odovzdali petíciu s podpismi a oficiálne ste sa stali kandidátom na primátora mesta Pezinok v novembrových komunálnych voľbách. S akou podporou?

Presný počet je 1562 podpisov.

Vaše pocity?

V prvom rade sa chcem poďakovať za každý jeden podpis a slová podpory. Je to pre mňa obrovská výzva a zároveň záväzok nesklamať tých, čo mi verejne prejavili dôveru, a presvedčiť ďalších, že moju ponuku – alternatívu lepšieho, krajšieho a modernejšieho Pezinka – myslím úprimne.

Je zhruba 1500 hlasov na štarte predvolebnej kampane veľa alebo málo?

Na súčasné pezinské pomery je to viac ako odvážne číslo. Verím, že zafunguje princíp mlčiacej väčšiny. Treba si totiž uvedomiť, že každý jeden hlas podpísaný pod moju kandidatúru bude pod mikroskopickým drobnohľadom. Predchádzajúce slová, že si vážim každý podpis, nie sú žiadnym klišé. Skôr to považujem za prejav občianskej statočnosti. Na druhej strane plne rešpektujem, čo som v poslednom čase počul veľmi často: Milan, držíme palce, ale podpis nie. Nechceme mať problémy...

???

Pre niekoho sú to možno prekvapujúce vyjadrenia, ale viem, o čom hovorím. Mnohí ľudia majú obavy, že by mohli ísť na koberec len preto, že on či jeho blízki sa rozprávali na verejnosti s Grellom, s ľuďmi zo Srdca Pezinka, že sa nechali odfotiť s hokejovým maskotom Harvym, či nebodaj na sociálnej sieti lajkli našu aktivitu. A to nehovorím o dôsledkoch, keď aktivity združenia ktosi otvorene podporil... Každý Pezinčan by mal mať pocit, že sa môže bez obáv vyjadrovať k pomerom v meste a k jeho fungovaniu, či je platený z našich daní, alebo nie. Rozosievania atmosféry strachu sme tu už mali v minulom období dosť. Toto je jedna z tém, vznešene nazývaná politická kultúra, ktorá je v našom meste verejným tajomstvom a ktorú treba otvoriť. Chcem, aby sa ľudia nerozhodovali na základe strachu alebo nezáujmu veci zmeniť.

V jednom z vašich vyjadrení ste avizovali, že vaša ponuka Pezinčanom nebude založená na konfrontácii...

Na tom stále trvám, ale na druhej strane som tiež povedal, že budem nazývať veci pravým menom. Verím, že to pomôže otvárať oči. Ak má niekto problém so mnou, pretože som si vôbec dovolil kandidovať na primátora, alebo so združením, pretože postaví do súťaže kandidátku na poslancov, nech má. Ale odopierať nám legitímne právo zbierať si podpisy v meste, na trhovisku, spochybňovať a očierňovať podujatia, ktoré majú pozitívny ohlas?! Pýtam sa, čo je zlé na podpore Senior taxi pre dôchodcov, na debatách s Pezinčanmi na sídliskách, kde sa pomenúvajú reálne problémy? Komu prekáža, že chceme bezpečnejšie mesto pre naše deti a prizývame si do diskusie odborníkov aj zvonka, kde tento problém zdarne vyriešili? Alebo, prečo je problém s prenájmom stánku pre Srdce Pezinka na vinobraní, ktoré chce prezentovať skvelú prácu troch folklórnych telies, predávať tam ich nové CD a výťažok z neho venovať na ďalšie aktivity týchto súborov? Vždy som bol za fér súťaž, ale pravidlá musia byť rovnaké pre všetkých súťažiacich. A keď cítim krivdu a nespravodlivosť, tak to poviem naplno.

Na stretnutí s obyvateľmi sídliska Muškát

Vy sám a tiež kandidáti na poslancov z občianskeho združenia Srdce Pezinka ste zbierali podpisy aj na verejných priestranstvách, pri obchodných strediskách, v centre mesta. Ako na to reagovali Pezinčania?

Predovšetkým od nich prišla sprostredkovane požiadavka vedieť: Čo je Srdce Pezinka, akí ľudia sú za týmto združením, kto je Grell? Tie stretnutia neboli len o podpisoch, boli hlavne o tom, aby nás ľudia spoznali, vedeli, kto sme, čo, kde a ako by sme chceli zlepšiť. To bol hlavný dôvod vyjsť medzi Pezinčanov.

Najčastejšie otázky a témy?

Bolo ich neúrekom, týkali sa mnohých stránok života nášho mesta, ale najčastejšie sa skloňovala doprava, občianska vybavenosť, stav ciest, chodníkov, zvýšenie bezpečnosti, obchvat, rómska problematika, vzhľad námestia, urbanistické riešenia. Ale tiež celková vízia, smerovanie mesta v najbližšom období a riešenia problémov v jednotlivých častiach Pezinka.

A čo názory, ktoré sa, diplomaticky povedané, nestotožňovali s vami a so združením?

Samozrejme, boli aj také. Každý má právo na svoj názor a ja to rešpektujem a rešpektovať vždy budem. O tom je demokracia. Nikoho sme neťahali nasilu, nedávali mu do ruky pero – podpíš!

Predsa len, boli situácie, ktoré vás osobne vyrušili?

V posledným mesiacoch som absolvoval množstvo stretnutí s ľuďmi mnohých profesií, rôzneho veku, názorov i postojov. Snažil som sa vytvoriť si čo najkomplexnejšiu mozaiku, kde Pezinčanov päta tlačí najviac a ako sa to dá riešiť. Bolo mi však smutno, keď sa na moju adresu namiesto argumentov začala liať špina a totálne hlúposti. Napríklad, že chcem byť primátorom len preto, aby som povolil skládku, povyhadzoval všetkých ľudí z mestských organizácií, rozpredal mesto a vinohrady developerom. Dopočul som sa aj to, že som iba figúrka, za ktorou stoja finanční a politickí mecenáši. Dokonca, že celé združenie sme, citujem, banda smerácka... Na takéto bludy sa ťažko reaguje a ten, kto ich roznáša, sa asi bojí konkurencie. V našom meste sa periodicky opakujú pred každými voľbami s cieľom zaštepiť verejnosť, že len jeden smer je správny. Tentoraz nabrali riadnu intenzitu a predpokladám, že sa budú stupňovať. Chcem teda znova, verejne a oficiálne vyhlásiť, že do súťaže o nového primátora vstupujem ako nezávislý a občiansky kandidát, ktorý za sebou neťahá vláčik politických strán, za ktorým nie je žiaden mecenáš, silný politik či strana. Milan Grell sa uchádza o dôveru Pezinčanov ako Pezinčan, ktorý tu prežil celý svoj život, ktorému záleží na tomto meste a bude prvý v rade za zachovanie súčasného koloritu mesta bez zaberania viníc na developing. A ešte niečo, kampaň si financujem sám, na aktivity združenia prispievajú dobrovoľne aj jeho členovia a sympatizanti.

Milana Grella si ale niektorí Pezinčania s developingom spájajú...

Zrejme mierite na výstavbu bytovky spred niekoľkých rokov. Môžem vás ubezpečiť, že to bol môj prvý a posledný developerský projekt. Bol to dosť smelý, aj riskantný podnikateľský zámer. Stál ma kopec energie, nervov, času, financií. Určite mi vtedy nikto nezávidel, že som sa zaťažil úvermi a riešil každodenné problémy, ktoré každá stavba prináša. Pochopiť to vie len ten, kto pozná riziko podnikania. A že bol tento projekt manažérsky a marketingovo úspešný, Pánboh zaplať. Ono to niekedy tak býva, že ak sa vám v práci niečo nevydarí, dostanete nálepku babrák. A ak všetko vyjde tak, ako si želáte, ste hneď developer, boháč... Závisť a faloš sú vlastnosti, ktoré zo srdca nenávidím.

Spomenuli ste, že spolu s členmi združenia kandidujete ako nezávislý a občiansky kandidát. Úprimne, nedostali ste ponuku žiadnej zo strán, čo vás chcela podporiť?

Keď sme niekedy začiatkom roka zvažovali spolu s členmi a sympatizantmi združenia, či vôbec a akú cestu si vybrať ku komunálnym voľbám, padlo jednoznačné rozhodnutie – bez straníckej nálepky. Takže, ak aj v našom prípade ponuky na podporu prišli – čo naozaj prišli – s odmietnutím sme sa poďakovali. Pridám niečo z iného súdka. Darmo ma bude niekto presviedčať o svojej straníckej nezávislosti, keď sa pred voľbami naháňa za straníckymi pečiatkami a na plagáte za ním svieti iks politických značiek. Myslím si, že ľudia sú otrávení stranami a hnutiami. Dôležitejšiu úlohu v komunálnej politike zohrávajú slušnosť, schopnosť načúvať ľuďom a uvedomenie si, že volený zástupca je tu pre ľudí, a nie opačne. Ak funguje flexibilná komunikácia s verejnosťou, bez zbytočných prieťahov, byrokracie, centralizácie moci, direktívy, na tom sa dá stavať. Volená funkcia totiž znamená službu verejnosti.

Štyri roky ste poslancom mestského zastupiteľstva, Pezinčania vás poznajú aj ako dlhoročného podporovateľa mestských podujatí, spolkov, združení, filantropa, známeho cestovateľa. Funkcia primátora si tiež vyžaduje odbornosť, prehľad, manažérske schopnosti. Trúfate si?

Komunálna politika je predovšetkým práca a orientácia v teréne, nielen účasť na zastupiteľstvách, strihanie pások, slávnostné príhovory či zviditeľňovanie sa v mestských médiách, ktoré patria všetkým obyvateľom mesta, lebo oni ich platia. Skúseností z komunálnej politiky mám dostatok, no nikto z nás nezjedol všetku múdrosť sveta. Preto je dôležité mať vždy oči otvorené, počúvať hlas ľudu, inšpirovať sa príkladmi z okolitých miest, prijímať impulzy, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu života obyvateľov nášho mesta.

S primátorom Nového Mesta nad Váhom Jozefom Trstenským

Skúste byť konkrétnejší.

Nedávno som sa stretol s primátorom Nového Mesta nad Váhom Jozefom Trstenským, teda mesta, ktoré je počtom obyvateľov takmer identické s Pezinkom a ktoré je oveľa ďalej od Bratislavy. Ešte nedávno riešilo podobné vypuklé problémy, ako sú tie naše – rómsku problematiku, bezpečnosť v meste či odpadové hospodárstvo. Takmer dve hodiny sme strávili debatou, ktorá bola pre mňa veľmi poučná a inšpiratívna. Recept, ktorý našli Novomešťania, je skôr o systémových riešeniach, dobrých nápadoch, než o financiách. Absolvoval som tam tiež stretnutia so zástupcami odboru dopravy, životného prostredia, mestskej polície, viacerých odborníkov sme si pozvali na stretnutia nášho združenia s verejnosťou aj k nám. Riešenia pre Pezinok mám spoločne so Srdcom Pezinka pripravené, predstavíme ich čoskoro v našom volebnom programe.

Čoraz častejšie sa hovorí, že Pezinok by si zaslúžil dôstojnejšiu dominantu mesta než centrálne parkovisko. Súhlasíte?

Určite, ale to už je obohratá pesnička. Naše mesto si zaslúži pekné námestie, chce to systémové architektonické riešenie hodné slobodného kráľovského mesta. Nie lepiť všetko bez ľadu a skladu. Choďte sa pozrieť do Partizánskeho, viete, ako tam vyzeralo centrum pred štyrmi rokmi? Na zaplakanie. A dnes? Moderné námestie plné zelene, jednoducho riešené, ozajstná pýcha mesta. Primátorovi Jozefovi Božikovi sa darí riešiť dlhodobý a medializovaný problém s Rómami, ktorých v Partizánskom žije 500, teda o 400 viac ako u nás, len to chce jasné pravidlá. Za príkladmi môžeme ísť aj bližšie a nastaviť si zrkadlo. Zrátajme si, akú finančnú injekciu dostal v posledných rokoch Pezinok z rôznych fondov, zo župy v porovnaní so Sencom, Malackami...? Netvrdím, že sa v Pezinku neurobili aj dobré veci, to by som šiel sám proti sebe. Som ale presvedčený, že sme v posledných rokoch zastali a prešľapujeme na mieste. Príklady naznačujú, že máme rozhodne na viac. Zaspať na vavrínoch sa nie vždy vypláca, ľudia si pamätajú a na konci dňa vystavia spravodlivé vysvedčenie.

Vstupujete do predvolebnej kampane. Čím bude podľa vás mimoriadna?

Je to o politickej kultúre. Pri debate s Jozefom Trstenským, ktorý je novomestským primátorom štyri volebné obdobia, ma zaujal jeho postoj: viac kandidátov, väčšia konkurencia, a tým lepšie pre občana. Aspoň bude môcť porovnávať a vybrať si. V Pezinku je to úplne opačne. Tu sa konkurencia nenosí, nehodí sa. Ak sa objaví nejaký kandidát na primátora, už je oheň na streche, akoby spáchal najstrašnejší trestný čin. Pritom sme slobodné kráľovské mesto, nie kráľovstvo, a primátorské žezlo nie je doživotné, nededí sa. Na mimoriadne situácie si musia zvyknúť v najbližších týždňoch aj Pezinčania. Bude sa opravovať, renovovať a slávnostne otvárať toľko chodníkov, ciest či ďalšieho mestského priestoru, ako dovedna za posledné dva roky. Na tento predvolebný folklór za mestské peniaze a čaro „last moment“ som si už zvykol. Mimochodom, nová cesta na sídlisku Sever Pezinčanov skôr nahnevala, ako potešila...

V čom je podľa vás podstatný rozdiel medzi vašou víziou lepšieho Pezinka a programom súčasného primátora?

Predvolebnú kampaň súčasného primátora nepoznám. Naopak, o mojich prioritách pre lepší Pezinok chcem oboznámiť čo najviac Pezinčanov. Pripravujeme sériu debát po meste pod názvom Grell na grille , kde si ma budú môcť ľudia vyobracať z každej strany. Ak sa aj nájdu spoločné prieniky v našich programoch, na rozdiel odo mňa mal súčasný primátor na ich realizáciu dvanásť rokov.

Ste Pezinčan, na záver tradičná otázka: biele alebo červené?

Biele.

Najobľúbenejšia značka?

Iršay Oliver.

 

Pridané 20. septembra 2014

Viac fotografií s odovzdávania kandidátok si môžete pozrieť v našej galérii.