Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Milan Grell: Tak pol na pol

Jeho meno nesie už dve desaťročia firma v centre Pezinka. Ako dieťa vyrástol na Suvorovovej pri vtedajších kasárňach. Dnes má postavený rodinný dom v Grinave. Je poslancom mestského zastupiteľstva a predsedom OZ Srdce Pezinka. Jeho koníčkom je cestovanie po Afrike a fotografovanie Afričanov a ich spôsobu života. Keď som sa ho raz pýtal, že či sa do tej Afriky nebojí chodiť, odpovedal, že nebezpečnejšie to býva u nás na Slovensku.

SP: Sme už viac ako dva roky za voľbami, ale stále je to akoby ešte polčas. Ako hodnotíš uplynulé dva roky?

Milan Grell: Tak pol na pol.

SP: Cítim z tvojej odpovede závan irónie...

Milan Grell: Asi tak (smiech),  trochu som parafrázoval primátora z jeho úvodníka v januárovom Pezinčanovi. Na rozdiel od neho, ja nemám problém ktorej polovici ľudí mám veriť, tej čo mi pochlebuje, alebo tej, ktorá by sa ma bála a tak mi radšej pravdu nepovie. Mňa sa nikto nebojí a nikto mi ani nepochlebuje.

SP: Okrem úvodníka, sme sa v Pezinčanovi dočítali o úspechoch mesta, ako je napríklad detské ihrisko Žihadielko, alebo vybudovanie chodníkov na Cajle a Severe.

Milan Grell: Fascinuje ma, s akou ľahkosťou sa prevracajú fakty. Občania na popud konkrétneho človeka, ktorý to rozbehol na facebooku, svojim hlasovaním zabezpečili, že Pezinok v súťaži Lidlu získal detské ihrisko. Chcel by som vidieť primátora, ktorý by pre takéto ihrisko nenašiel plac! Alebo spomínaný chodník z Cajle do kotolne. Dnes sa už za čudných okolností prerába, aby sa tam vytočili kamióny so štiepkou napriek tomu, že tam majú autá nad sedem metrov dĺžky zákaz vjazdu... V Pezinčanovi sa o tomto chodníku píše, že sa to robilo aj kvôli zvýšeniu bezpečnosti chodcov. Teraz neviem, tá prerábka po pol roku k čomu smeruje? Aby tam mohli jazdiť väčšie nákladiaky? To akože má zvýšiť bezpečnosť? A čo bezpečnosť ľudí na trase, ktorá vedie celou Cajlou? Myslím si, že projekt zmeny vykurovania kotolne z plynu na drevoštiepku, vzhľadom na umiestnenie kotolne a prístup k nej, bolo chybné a neuvážené rozhodnutie. Navyše, bude obťažovať hlukom a výfukovými plynmi z kamiónov veľký počet obyvateľov a to možno na dlhé roky. Normálne by bolo takýto investičný najskôr verejnosti detailne predstaviť, vrátane plusov a mínusov a dať občanom na pripomienkovanie. Ani my, poslanci, sme nemali o tomto zámere informácie. Keby boli občania Cajle o tomto zámere spoločnosti Engie informovaní a vedeli, čo bude obnášať zásobovanie, nikdy by nedali súhlas. Paradoxne, ale oni sú majiteľmi kotolne aj cesty, po ktorej im teraz pod oknami jazdia kamióny. Majiteľom nie je mestský úrad a úradníci, ale občania mesta. A na to sa zabúda.

SP: Nie je to jediné rozhodnutie, keď obyvatelia a aj poslanci sú neinformovaní, resp. postavení pred hotovú vec na poslednú chvíľu.

Milan Grell: Áno. V prípade prenájmu pozemkov pred Zámkom sa materiály a aj samotné zdôvodnenie zámeru menili za pochodu v priebehu dvoch troch dní. Pri tom išlo o jeden z najhodnotnejších verejných priestorov v našom meste. Neviem si predstaviť v ktorom inom meste by sa takéto čosi bez diskusie s občanmi udialo.

SP: O čom to svedčí?

Milan Grell: Nechcem špekulovať, ale je normálne, že v každom odvetví ľudskej činnosti raz človek narazí na hranice svojich možností, jednoducho vyčerpá svoj potenciál a už sa potom postupne stáva brzdou, človekom, ktorý nehľadá širší konsenzus, je si istý sám sebou a už sa len druhým, čo mu oponujú, vyhráža. Aj my sme v Pezinku dospeli do takéhoto štádia. Preto sa podľa mňa tak neprijateľne vyostril slovník v Pezinčanovi voči konkrétnym občanom, ale aj poslancom. Chorí srdciari je na našu adresu už dosť obohraný folklór. Nakoniec aká bieda je Pezinčan, vydávaný z mestského rozpočtu, hovorí analýza Transparecy International Slovensko. Keď sme napríklad kritizovali spôsob a stav prípravy koncesie na verejné osvetlenie, primátor sa nám vyhrážal trestnou hmotnou zodpovednosťou. Keď ani nie o mesiac ÚVO pre nedostatky toto výberové konanie zrušil, nepadlo od primátora ani jedno slovíčko, že prepáčte, chorí srdciari, predsa ste asi v niečom mali pravdu. Myslím si, že poslanci za OZ Srdce Pezinka majú často krát pravdu, len druhá strana ju zásadne odmieta, ako keby to bolo niečo prašivé. Takáto atmosféra, kde dva tábory žijú oddelene akoby za sklom, mestu a jeho obyvateľom škodí.

SP: Čo s tým?

Milan Grell: Vrátiť prevrátené veci z hlavy na nohy. Funkcionári, poslanci a vôbec celý mestský úrad, sú zamestnancami občanov Pezinka. Na to sa zabúda. Vedenie mesta, ktoré sa hrdí, že nečíta facebooky a sociálne siete, ale pozoruhodne je informované čo a kto tam píše iba od priateľov, je anachronizmus, asi ako mamut v malokarpatskom lese. S občanmi treba na sociálnych sieťach diskutovať, zasypať ich zámermi, štúdiami, plánmi a projektmi. A všetko s predstihom zverejňovať. Nič pred ľuďmi netajiť! Všetko podrobiť verejnej kritike a pripomienkovaniu. Myslím si, že to by veľa vecí nakoplo. Ľudia nie sú hlúpi, ľudia cestujú, študujú, mnoho vecí videli ako fungujú inde, mnoho poznajú a dokážu urobiť. Fľašu treba len odšpuntovať, tlak je už veľký.

SP: Ďakujem za rozhovor!