Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Pezinčania upratovali sídliská a prírodu

Stačí tak málo a naše okolie môže vyzerať krajšie. Aj toto si zrejme povedali mnohí Pezinčania, ktorým nie je ľahostajné tak prostredie, v ktorom žijú, ako aj okolitá príroda. V posledných týždňoch ste sa aj vy mohli zapojiť do viacerých brigád, ktoré sa v Pezinku konali a mali ste možnosť urobiť niečo pre životné prostredie, ale aj pre okolie, kde žijete. Medzi ľuďmi od konca marca zarezonovali najmä brigády pri Fajgalskej ceste či na sídliskách Sever a Juh.

21. marca zorganizovalo prvú z troch spomínaných brigád občianske združenie Aktivity Sever. Členovia OZ sa rozhodli, že pri prvej pilotnej upratovacej akcii nebudú hneď oslovovať širokú verejnosť na sídlisku, ale skúsia osloviť iba niektorých sympatizantov združenia s prosbou o pomoc. Zbierali sa odpadky, čistilo sa okolie a zametali ulice. „Akcia sa veľmi vydarila a podľa ohlasov okoloidúcich a trúbiacich vodičov mala úspech. V takýchto aktivitách mieni združenie pokračovať aj v budúcnosti, kde sa už s prosbou o pomoc a účasť obrátime aj na všetkých obyvateľov sídliska sever," povedala Adela Oravcová z OZ Aktivity Sever. (Viac o tejto brigáde sa dočítate tu - Brigáda Aktivity Sever)

O týždeň neskôr, 28. marca sa niekoľko desiatok dobrovoľníkov zišlo pri bývalej motokárovej dráhe, kde dnes aktuálne sídli napríklad aj Karanténna stanica. I keď v pozvánke stálo, aby účastníci neočakávali fotky a články v novinách, táto ich činnosť si takýto priestor určite zaslúži. Počas tejto soboty totiž dobrovoľníci vyčistili potok a pozbierali odpadky na približne 300-metrovom úseku. I keď sa to nezdá, na konci brigády bolo pripravených na odvoz niekoľko desiatok vriec s nazbieraným odpadom a tiež neuveriteľných, viac ako 50 kusov starých pneumatík, vytiahnutých z potoka a jeho okolia. Je až zarážajúce, ako niektorí ľudia pristupujú ku životnému prostrediu, o to viac, že na Fajgalskej ceste sa nachádza aj Zberný dvor. Akcia dostala názov Dobrý skutok, bol to už jej 4. ročník a zorganizoval ju Pezinčan Henrich Hujbert s priateľmi.

Poslednú z trojice brigád zorganizovali 11. apríla na sídlisku Juh. Nápad vznikol v hlavách dvoch susediek, ktoré sa rozhodli zapojiť obyvateľov tejto časti Pezinka do činnosti, ktorej výsledkom malo byť sídlisko bez odpadkov a pocit spoluzodpovednosti za prostredie, v ktorom žijú. Obyvateľov Juhu vyzvali prostredníctvom oznamov na vchodoch bytoviek a tiež cez Facebook. Odbor Životného prostredia MsÚ Pezinok poskytol vrecia na odpad a pracovné rukavice a o zvyšok sa postarali brigádnici. Prekvapením pre „Južanov" bola však aj účasť niekoľkých členov OZ Aktivity Sever, ktorí prišli pomôcť napriek tomu, že na tomto sídlisku nežijú. Celkovo prišlo približne 25 ľudí a vyzbieralo sa niekoľko veľkých vriec odpadu. „Očakávali sme väčší záujem zo strany ľudí, avšak chceme sa poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili. V takýchto brigádach chceme pokračovať aj v budúcnosti a máme aj ďalšie nápady, ako skrášliť naše okolie a zapojiť do nich obyvateľov Juhu," povedala Andrea Miklášová, ktorá brigádu zorganizovala spolu so Zuzanou Rybákovou Adamove. 

Zdá sa, že obyvatelia Pezinka si stále viac uvedomujú zodpovednosť voči svojmu okoliu a životnému prostrediu. Nech sú tieto akcie inšpiráciou aj pre ďalšie lokality v meste a veríme, že budú postupne pribúdať a mesto Pezinok sa zaradí medzi tie najčistejšie na Slovensku. Všetkým dobrovoľníkom patrí veľká vďaka.

Mgr. Jozef Mikláš, foto: J. M., Facebook

V Pezinku 22. apríla 2015

Brigáda na sídlisku Juh
Brigáda na Fajgalskej ulici