Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Vianoce s Dorotou Nvotovou

Človeku sa občas podarí prežiť krásne, zaujímavé a aj dobrodružné chvíle. V tomto predvianočnom období Vám prinášame rozhovor s Dorotkou Nvotovou, maminou, herečkou, speváčkou, podnikateľkou a manažérkou cestovnej agentúry Fulmaya Travel, ktorej život je popretkávaný rôznymi zážitkami a skúsenosťami.

Dorotka, ste úspešná umelkyňa, podnikateľka, manažérka, no v prvom rade mamina. V živote ste prežili už veľa zaujímavých okamihov a prekvapení. Čo patrilo medzi tie chvíle, zážitky, o ktorých sa hovorí, že sú najkrajšie, najlepšie, najjedinečnejšie?

Nemám to tak rozdelené. V každom období môjho života boli krásne aj hrozné chvíle. Treky v horách, život na pláži, nástrahy džungle, vzťahy, manželstvá, dieťa…v každom z týchto vecí sa nájde krásne aj ťažké.

Deti nám pomáhajú nájsť v sebe niečo, čo na čo sme už dávno zabudli. Vďaka ním si spomenieme na zážitky, básničky , pesničky z detstva.  Podarilo sa Filipkovi prebudiť Vaše už zabudnuté krásne detské spomienky?

Ja mám veľmi dobrú pamäť (našťastie aj nanešťastie), takže si pamätám všetko aj tak.

Vianoce majú obrovské čaro. Deti ho vnímajú vďaka darčekom, ktoré sa naraz zjavia v izbe pod stromčekom, alebo sa tešia z malého Ježiška v Betlehemských jasličkách. Pre dospelých je to čas, keď sa stretne rodina, známi. Ako vnímate Vy Vianoce a čo z vianočného obdobia máte najradšej?

Ja mám Vianoce rada na celej čiare, aj s tou atmosférou v obchodoch, ktorú mnohí nenávidia. Ja si zhon nenechám spraviť - každý sme si strojcom svojich nálad. Mám rada tradičné slovenské Vianoce.

Aké najexotickejšie, či najneobvyklejšie Vianoce ste prežili, a čo Vás počas nich najviac prekvapilo?

Väčšinu Vianoc v dospelom veku som prežila v Ázii. Či už na pláži pod ozdobenou palmou, s tuniakom namiesto kapra, alebo v Himalájach  či v Káthmandu, kde som sa snažila vyčarovať tradičné slovenské Vianoce. Nikde nie sú Vianoce také krásne ako doma na Slovensku - obzvlášť ak sú biele. Keď človek môže ísť na vianočné trhy, stretnúť tam polku známych, v telke ide Popoluška a Mrázik, to všetko si človek uvedomí, až keď to nemá.

Každý umelec dáva svetu veľký kus seba. Dal Vám svet niečo, čo Vás potešilo a spravilo šťastnou?

Svet? Kto je svet? Ľudia, boh, príroda? Ľudia ma učia trpezlivosti, príroda mi dáva pocit vnútorného šťastia a Boh mi dáva nádej.

Sú chvíle v živote, keď sa človek cíti smutný a bezradný. Čo Vám pomáha prekonať takého chvíle? Aký je Váš recept proti smútku? Čím si dokážete spraviť radosť a zlepšiť náladu tak, ako sa to len dá?

Antidepresíva celkom zaberajú :)

Fulmaya Travel je  cestovka, ktorá plní ľuďom sny a ponúka spoznávanie krásnych miest. Splnili sa aj Vaše sny o vybudovaní cestovnej agentúry, alebo je niečo, čo by ste chceli vo svojom podnikaní zdokonaliť?

Každý deň ma napadne veľa vecí, ktoré chcem zlepšiť, alebo pridať. Pracujem na tom stále. Mením ponuku, pridávam a zlepšujem služby. Snažím sa presne zamerať na našu cieľovú skupinu turistov - na tých, čo nemajú radi komerciu a masovky, a najradšej by išli sami s ruksakom, ale ešte sa trochu boja, lebo nemajú skúsenosti. Pre takých sme tu. A za rozumnú cenu.

V Nepále ste prežili kúsok svojho života. Podarilo sa Vám tu prežiť aj vianočné sviatky? Ako prežívajú Vianoce Nepálčania? Čo Vám  v Nepále chýbalo, a čo Vám nechýbalo vôbec?

Nepálčania ich neslávia, teda nie mimo turistických miest. Chýbala mi kapustnica, sneh v Káthmandu nebýva, koledy, no proste všetko.

Aké máte ďalšie plány? Je niečo, čím by ste chceli prekvapiť svojich fanúšikov?

Chcem už konečne spraviť ďalší album a s ním aj väčšiu koncertnú šnúru. Pracujem na tom. Takisto by som rada natočila zasa nejaký dobrý film.

Čo by ste chceli zaželať  nielen čitateľom Srdca Pezinka?

Krásne Vianoce, a hlavne nech nezabúdajú, že Vianoce sú o kľude a o láske.

Dorotka, v mene čitateľov Srdca Pezinka Vám a celej Vašej rodine želám krásne a pokojné sviatky plné  lásky pokoja a krásnych chvíľ. Ďakujem za odpovede.

Ada Oravcová