Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Milan Grell: Skládka? NIE!

Do komunálnych volieb ostáva zopár dní, minulú sobotu sa vzdal kandidatúry vo váš prospech Pavol Jánošík. Ako to vnímate?

Je to odkaz hlavne pre Pezinčanov. Budú vyberať z dvoch alternatív: stáť na mieste alebo vykročiť dopredu. A mňa potešilo, že odstupujúci kandidát odporučil svojim sympatizantom vybrať si to druhé. Za podporu mu úprimne ďakujem.

Objavujú sa hlasy, že to spojenie bolo dopredu dohodnuté.

Na moju adresu som si vypočul počas kampane už kadečo, toto je však novinka. Niekedy mám pocit, že som zodpovedný aj za neúrodu banánov v Ekvádore alebo za vojnu v Ugande. Akú to má logiku – dopredu dohodnuté? Ak by to tak bolo, asi by pán Jánošík, ktorého mimochodom ani nepoznám, vôbec nekandidoval...

Myslíte, že vaše šance na úspech stúpli?

Je isté, že Pezinok sa občiansky prebúdza. Atmosféra hustne a mrzí ma, že sa aj účelovo polarizuje. Na naše stretnutia chodí stále viac ľudí, otvorene sa hovorí o veciach, ktoré boli dosiaľ tabu, ľudia sa pýtajú a prestávajú báť. A keď príde impulz, že vás podporí aj váš súper, tým sa len potvrdí, že to celé má zmysel. Je to dobrý pocit.

Neodpovedali ste na otázku o šanciach na úspech.

Rozhodnú Pezinčania. Ostávam pri zemi, ale verím, že to spolu dokážeme. Máme jedinečnú šancu.

Spomenuli ste prebúdzanie ľudí i zastrašovanie...

K tejto téme som sa už vyjadril, a nie raz. Kto pozná tradičný predvolebný manuál z radnice, tak vie, o čom hovorím. Veľmi dobre to vedia aj desiatky zamestnancov v mestských organizáciách a ich rodinní príslušníci, keď čítajú tieto riadky. Ani mne by nebolo všetko jedno, keby na mňa nadriadený vrieskal, strašil ma vyhodením z práce, ak budem voliť Grella, a nie „správne“. Chápem tých ľudí a nezávidím im, ide im o chlieb a živobytie. Mám pre voličov dve dobré správy: za volebnou plentou sa nik nedíva, tam sme všetci úplne slobodní. A tá druhá je, že Grella sa báť nemusíte.

Kľúčové slová vášho volebného programu pre Pezinok sú Otvorene, slušne, zodpovedne. Platia aj pre vašu predvolebnú kampaň?

Ak mierite na to, či sme porušili volebný zákon vyvesením bilbordov ešte pred 29. októbrom, tak neporušili. Bolo by to v prípade, keby sme na bilbordoch mali číslo kandidáta a priamy slogan vyzývajúci voliť – a to sme nemali. Po celom Slovensku, v každom meste, aj v Modre či Svätom Jure, bolo podobných bilbordov dovedna na tisíce a nepostrehol som, že to prekážalo inému primátorovi než pezinskému. Keď sme už pri kampani, aj mne plus nezávislým kandidátom zo Srdca Pezinka sa nepozdáva toľko vecí...

Aké?

Z nedávnej minulosti napríklad spoločné zbieranie podpisov na pezinskom trhovisku. Prvý zber bol v poriadku, potom nám oznámili, že trhovisko je súkromný priestor a potrebujeme povolenie od majiteľa. Pritom v oficiálnych materiáloch mesta je trhovisko definované ako verejný priestor a podľa volebného zákona práve na takomto mieste je zber podpisov aj bez povolenia mesta. Problém bol inde, na trhovisku sa premlelo množstvo ľudí, podpisy pribúdali, fajn atmosféra a to niekomu kľalo oči. Čo si budeme nahovárať, všetky naše aktivity sú pod drobnohľadom, potrebujeme na ne buď povolenie, alebo ich mestu oznámiť. A mesto ich posúdi. A mesto je primátor. A primátor kandiduje.

Stalo sa, že niektoré vaše žiadosti neprešli?

Na mnohých miestach, kde neprešli žiadosti na vyvesenie našich nosičov, boli neskôr vyvesené iné, skúste hádať čie... Toto nemá zmysel rozpitvávať, je to nerovný súboj. Napokon, choďte sa prejsť po Pezinku, všimnite si, ako vyzerajú niektoré naše nosiče na drevených stojkách... Takmer každú noc rozkopané, poprelepované, poškrtané podľa rovnakého rukopisu. Aj to svedčí o politickej kultúre. Ak by sa to stalo protikandidátovi, nad Pezinkom by striehli možno aj vrtuľníky... Našim „sympatizantom“ by sme takúto službičku nedohodili ani zadarmo, nie za 50 eur, takto hlboko nikdy a v žiadnej súťaži neklesneme.

Nedávno ste vo svojom príspevku na fb napísali, že po prečítaní najnovšieho čísla mesačníka Pezinčan úroveň slušnosti dosiahla nové dno. Dôvod – články proti vašej osobe?

V prvom rade sa pýtam: prečo sú mestské noviny, ktoré sú platené z našich daní, takto hrubo zneužívané na volebnú kampaň v prospech jedného kandidáta? Kto mu dal mandát takto narábať s verejným priestorom? Po druhé: ak sa už valia na kohokoľvek balast a klamstvá – trebárs na mňa a práve vo volebnom finále – prečo dotyčný nemá právo sa voči nim vymedziť, zareagovať? Veď to sú základy novinárskej etiky, ktoré by mal ovládať novinársky elév, nieto ešte dlhoročný šéfredaktor mestských novín. A teraz to najpodstatnejšie: čakal som v tejto kampani kadečo a mnohé z toho sa aj splnilo. Povedal som si, že budem slušný, ale to neznamená, že sa nebudem brániť. Že si na seba a svoju rodinu nechám kydať hnoj. Článok z pera pána Pavloviča sa nesmierne dotkol mňa i mojich najbližších (reakciu prinášame tu).

Čo by ste urobili v prípade zvolenia na post primátora ako prvé?

Nechal by som si znížiť plat, aby som netraumatizoval okolie. Podľa mňa 4 200 eur v hrubom mesačne je veľký luxus a voči Pezinčanom to nie je fér.

Výšku konečného platu však určujú poslanci...

To mi je jasné, práve preto by som ich požiadal, aby mi schválili len základný plat, ktorý je na úrovni asi 2 700 eur v hrubom. Ak by sa predsa len rozhodli odhlasovať mi aj prémie – od 0 do 70 % zo základného platu – celú túto sumu budem pravidelne poukazovať na špeciálny účet. Bude určený na výnimočné účely a situácie, podporu práce spolkov, združení, pre seniorov. Pri plate súčasného primátora by táto čiastka predstavovala ročne zhruba 16 000 eur, čo nie je málo.

Nie je to trochu populistické predvolebné gesto?

Niekomu sa to možno zdať bude, ja to myslím úprimne. Pred štyrmi rokmi hneď po mojom zvolení za poslanca MsZ som sa vzdal odmeny za výkon funkcie a tá putuje každý mesiac na ZŠ Orešie.

Aká je to suma doteraz?

To fakt neviem, spýtajte sa pána riaditeľa...

Zabŕdli sme do financií, ľudia sú na ne citliví a mnohých zaujíma spôsob financovania vašej kampane i kandidátov na poslancov za Srdce Pezinka. Poviete niečo viac?

Zopakujem to isté, lebo nič viac nie je. Chcel by som dať za touto témou a fatamogránami s ňou spojenými definitívnu bodku. Znova opakujem, otvorene, úprimne a verejne, že moju volebnú kampaň si platím z vlastných zdrojov, na kampaň nezávislých poslancov a aktivity združenia sa skladáme z dobrovoľných príspevkov členov a sympatizantov. Chcem znova zdôrazniť, že za mnou nie je žiadna politická strana, združenie, finančná skupina, žiaden politik, podnikateľ, žiadne veľké zviera. A žiada sa mi povedať, že politický marketing a reklama nemusia byť o veľkých peniazoch, ale skôr o veľkých a dobrých nápadoch. Ich realizácia je potom o to efektívnejšia a lacnejšia.

Aký je rozpočet vašej kampane?

Presné číslo vám teraz nepoviem, kampaň stále prebieha, ale nemám problém zverejniť ho po 15. novembri. Nečakajte prehnané cifry. Škoda, že nikoho kompetentného z vedenia mesta dvadsať rokov nezaujímalo, z čoho a prečo podporujem oslavy MDD, aktivity dôchodcov aj ďalšie dobré veci. Chápem, že niekomu leží v žalúdku fakt dobrá práca dobrovoľníkov, odborníkov, Pezinčanov, mladých ľudí zo Srdca Pezinka, do detailov prepracovaný volebný program, vízie, ktoré nie sú postavené na vode, prínos a aktivity združenia, tieto noviny... Lebo sa bojí. Vyprosím si však, aby vysokoškolských profesorov, právnikov, inžinierov, pedagógov a ďalších nezávislých kandidátov nazývali klamármi, aby vyše 3 000 ľudí na facebooku pomenovali kardiákmi. Niekedy tak rozmýšľam, či nie sú pod Pezinkom zatajené zlaté bane, keď sa politický súper správa tak, akoby mu išlo o život...

Prejdime k principiálnym problémom, ktoré ťažia Pezinok. Prvým je skládka – váš postoj k nej?

Skládka rozhodne nie!

Prečo?

Jednak preto, že svoj postoj k Novej jame som deklaroval podpisom pod iniciatívu časti poslancov MsZ už pred dvoma rokmi a svoje stanovisko nemením. Navyše skládky ako forma odpadového hospodárstva sú dnes v EÚ považované za prežitok. Preferujú sa iné, modernejšie formy, ako separovanie odpadu, spaľovne. Tá bratislavská, napríklad, je kapacitne pripravená prijímať odpad aj z okolitých miest.

Nový územný plán – bradatý problém mesta. Kedy bude?

Na to sa pýtam aj ja. Jeho nový návrh sa tvorí už sedem rokov. Medzitým sa do starého ešte z roku 1996 robia ďalšie a ďalšie zmeny a doplnky, zapĺňa sa novými parcelami na výstavbu. Stále však nemáme na stole finálnu verziu nového územka.

Milana Grella spájajú s developingom. Na bilbordoch združenia Spoločne pre Pezinok je napísané: Nevydáme Pezinok developerom. Váš pohľad?

Na Holubyho ulici som pred niekoľkými rokmi postavil polyfunkčný dom s 24 bytmi. Ten vznikol na mieste dvoch objektov, ktoré slúžili ako zázemie športovej haly. Tým je výpočet mojej developerskej kariéry úplný. A teraz oficiálne štatistiky. V Pezinku bolo k 1. januáru 2013 presne 9 786 bytových jednotiek a 590 rozostavaných, k tomu istému dátumu v roku 2014 ich je 11 000, v územnom pláne sú pripravené na výstavbu ďalšie. To znamená, že podľa aktuálnych prepočtov máme byty pre 30 – 33 000 obyvateľov, a takýto stav predpokladal návrh nového územného plánu v roku 2030. Okrem toho sa okolo seba pozrime, aké novostavby, aké vysoké – viď pri železničnej stanici – a kto ich podpisoval, pribudli za posledných dvanásť rokov. Pýtam sa: o akom spojení Grell – developing je tu reč? Ale nielen v tomto je problém.

???

Ak sa už vedenie mesta rozhodlo postaviť tisícky bytov, malo pozerať aj za roh. Je zarážajúce, že stavebný boom sme neprispôsobili potrebám ľudí, Pezinčanom. Zabudli sme na nich. Už niekoľko mesiacov omieľam, že sa v meste spravili aj dobré veci, ale zostali sme stáť. Zabudli sme na to, že ľudia potrebujú k novým bytom zvýšiť kapacity v materských školách, aby tam mohli umiestniť svoje deti. Deti potrebujú mať školu blízko bydliska, nie cestovať do nej cez celé mesto. Ak cestovať, tak potom MHD, ktorá u nás bola, ale teraz nie je a chýba. Že sme na ňu doplácali 50 000 eur ročne? Hŕbu eur sme investovali do menej užitočných vecí alebo vecí s nulovým efektom. Zabudli sme dať tým najmenším priestor pri činžiaku, aby sa mohli vybehať, vyblázniť na ihriskách. Zabudli sme na seniorov. Aj im by pomohlo, aby nemuseli kvôli vyšetreniam chodiť po celom meste a mali nemocnicu okresného typu, aby mali svoj dom seniorov v centre mesta. Keďže máme byty pre 33 000 ľudí, ale občiansku vybavenosť len pre 23 000, nečudujme sa, že máme napríklad aj dopravné zápchy. Cesty boli totiž nastavené na menší nápor áut a hustotu premávky.

Napriek tomu sa Pezinok stal podľa vyhodnotenia internetovej súťaže organizovanej Slovak regionom tretím najkrajším mestom Slovenska v roku 2014. Tešíte sa?

Naše mesto je umiestené v nádhernom prírodnom reliéfe, je opradené bohatou históriou, tradíciou vinohradníctva, sú to ruky našich otcov. Pezinok má obrovský ľudský potenciál, skúsenosti starších, energiu mladých, množstvo šikovných, múdrych a pracovitých ľudí. Takúto poctu byť v TOP 3 si Pezinok zaslúži stále, nielen vo volebnom roku. A bolo by fajn, keby v treťom najkrajšom meste žili spokojní ľudia.

V sobotu pôjdete voliť?

Určite. Veď je to moja občianska povinnosť.

Ako budete tráviť volebný deň?

S najväčšou pravdepodobnosťou doma, asi si vyberiem hocijaké pracovné náčinie, okolo domu mám totiž za posledné týždne toľko restov... Podvečer sa stretneme spolu s našimi kandidátmi a sympatizantmi, členmi Srdca Pezinka a budeme čakať na výsledky volieb.

Váš odkaz Pezinčanom?

Príďte voliť, rozhodujeme aj o spoločnej budúcnosti.