Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

CHCETE DISKUTOVAŤ?

Ak chcete diskutovať, najskôr sa musíte prihlásiť.
Ak ešte nemáte založené konto, zaregistrujte sa.

Registráciou potvrdzujete súhlas s Kódexom diskutujúceho.

Dôležitý je uhol pohľadu

Milan Grell

Zlepšiť kvalitu ži­vota je spravidla beh na dlhé trate. Neraz aj na kyslíkový dlh, najmä v dnešných ubolených časoch. Obce a mestá obracajú každé euro, riešia problém, ako prežiť a zabezpečiť ľuďom existenčné služby. Rozvoj, rozkvet a rast ostanú len na papieri. Prečo? Lebo chýbajú financie. Pre samosprávy je toto stará známa pesnička z obohratej platne.

Na druhej strane platí, že problémy sú na to, aby sa riešili. Nenabaľovať ich pred sebou ako snehovú guľu. Občas ale príde nápad, ktorý má cenu zlata, je polovicou rozpočtu i úspechu. Prečo toto vlastne píšem?

Nedávno ma zaujal príspevok na najväčšom slovenskom blogovisku sme.sk, a to hneď z viacerých dôvodov. Nie veľa autorov sa dnes púšťa do témy trápenie samospráv. V tomto prípade autorka trochu nostalgicky porovnáva zašlé časy s dnešnou realitou. Proti sebe stavia sedemdesiate roky, rekordnú pôrodnosť, akcie Z, nové budovy škôl, škôlok a to, čo po nich dnes ostalo. Prázdne, nevyužité, rozpadajúce sa pozostatky z budovateľského boomu, pričom priestory pre rodičov vtedy narodených detí, dnes už dôchodcov, chýbajú.

V tejto súvislosti mi napadlo, že aj v našom meste by sme určite našli podobné odkazy z minulosti a inšpirácie pre súčasnosť zároveň. Trebárs taký denný stacionár pre seniorov, ktorý si dnes už poslanci zo združenia Srdce Pezinka dali do svojho programu, by mohla prichýliť niektorá z týchto budov. Treba sa len dobre poobzerať, dať dokopy hlavy, zrátať hlasy a urobiť múdre rozhodnutie. Pezinčania to iste ocenia.

Tak ako si to cenia v Novom Meste nad Váhom, meste, ktoré autorka blogu dáva za ojedinelý príklad. Aj tam budova jednej školy chátrala, takmer padala na hlavu, vytvárala stratu. Radnica prijala rozhodnutie vybudovať na tomto mieste dom pre 92 seniorov, a tým zveľadiť majetok mesta. V týchto dňoch sa kolauduje, v druhej polovici roka sa budú seniori sťahovať. Polovica nákladov išla z mestskej kasy (1,2 milióna eur), druhú vyriešil úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, píše autorka. No dobre, poviete si, ale kde na to vziať u nás, v Pezinku? Jednoduchá odpoveď. Podobne ako primátor z Považia Jozef Trstenský, aj náš primátor Oliver Solga sa neraz nechal verejne počuť, že Pezinok je v prebytku a dobrej finančnej kondícii. Tak prečo to nevyužiť na dobrú vec a nevrátiť "požičané" našim seniorom?

A ešte jedna, možno trochu osobná vec. Pred minuloročnými komunálnymi voľbami nevedel náš primátor tomu novomestskému prísť na meno. Nemal na neho pekné slovo a aj to potvrdil v predvolebnom letáku Spoločne pre Pezinok. Bolo to asi preto, že som predtým v mesačníku Srdce Pezinka spomenul pracovné stretnutie, ktoré som u primátora Nového Mesta nad Váhom absolvoval. Už je ale po voľbách, a preto verím, že Oliver Solga zmenil uhol pohľadu i rétoriku.

Reči sa hovoria a chlieb sa je.

21.3.2015 o 10:02

Diskutujte:

Archív:
 
 • stacionár

  Trebárs taký denný stacionár pre seniorov, ktorý si dnes už poslanci zo združenia Srdce Pezinka dali do svojho programu, by mohla prichýliť niektorá z týchto budov.

  Zdravím, zaujímalo by ma, či sa vo veci stacionáru pre dôchodcov niečo robí. Je to dobrá myšlienka.

 • Diskusia

  Vitajte v našej diskusii.
  Ak chcete diskutovať, musíte sa prihlásiť. Na prihlásenie je potrebné mať založené konto.
  Konto si založíte vyplnením registračného formulára. Vo formulári si určíte preferované meno (nick), zadáte heslo, Vaše meno a Vašu emailovú adresu. Po odoslaní formulára Vám bude zaslaný potvrdzovací email. Po Vašom potvrdení registrácie Vás systém automaticky prihlási a môžete diskutovať

  Poznámka: Založením konta (registrovaním) potvrdíte súhlas s Kódexom diskutujúceho.

  Redakcia Srdce Pezinka