Srdce Pezinka | občianske združenie
Tu sa nachádzate:

Etika čestnosť v Pezinčanovi

Aký sme mali prvý pocit po prečítaní článku primátora Olivera Solgu v aprílovom Pezinčanovi s názvom „Pokrytectvo a klamstvá na prvej strane”?

Neverili sme, že sa dá až tak hlboko klesnúť. Preto sme pána primátora a aj vydavateľa Pezinčana písomne vyzvali, aby dokázal svoje tvrdenia o pokrytectve a klamstvách, ktoré boli podľa neho uverejnené v Srdci Pezinka (žiadosť o odpoveď sme preposlali aj splnomocnencovi pre etiku a Transparency International Slovakia. Pretože tu je na to malý priestor, aby sme opísali všetky zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia.

Napríklad, citujeme zo spomínaného článku primátora: „Milan Grell na spoločnom rokovaní 24. 3. bol tvárou v tvár konfrontovaný a usvedčený z klamstva. Jednoznačné a dokázané klamstvo, miesto férového ospravedlnenia, komentoval slovami: K tomuto sa momentálne neviem vyjadriť. Išlo o jeho článok „Dôležitý je uhol pohľadu”, ktorý uverejnil v minulom čísle Srdca Pezinka a písal v ňom o tom, že som ako primátor nemal pekné slovo a nevedel prísť na meno primátorovi Nového Mesta nad Váhom Trstenskému, mimochodom, jeho priateľovi. Žiadny taký článok však neexistuje, pretože som ho nikdy nenapísal.”

Pýtame sa vás, pán primátor, ako je možné, že podľa vás taký článok ne­existuje?! Veď vy sám ste z neho na tom istom rokovaní dňa 24. 3. čítali! Bol uverejnený v októbrovom čísle Pezinčana (31. 10. 2014) a podpísaný je pod ním v tlačených novinách (os) a v internetovom vydaní (ra). Je v ňom napísané: „Paradoxom vo vzťahu k hodnoteniu miest je napr. to, že redakcia Srdca Pezinka priniesla v č. 7 len negatívnu informáciu o hodnotení Pezinka, bez hlbšej analýzy. Milan Grell, ktorý často dáva Pezinku za vzor Nové Mesto nad Váhom, si iste všimol, že toto mesto skončilo v hodnotení až na 77. mieste, teda o rovnú pol stovku miest za Pe­zinkom. Iste nebude náhoda ani to, že na čele tohto mesta je Grellov kamarát – primátor Trstenský za SMER – SD.” Toľko citát z podľa vás neexistujúceho článku. Čitatelia môžu sami posúdiť, či ste Nové Mesto nad Váhom a jeho primátora chválili, alebo hanili. Milan Grell má právo na svoj názor a jeho názor je, že ste ho nechválili. Tvrdíte, že Milan Grell bol konfrontovaný a usvedčený z klamstva. To si však myslíte len vy a nemáte na to žiadne argumenty.

V spomínanom článku „Pokrytectvo a klamstvá na prvej strane” v aprílovom Pezinčanovi ďalej tvrdíte, pán primátor, že náš program je založený na kritike všetkého, čo vedenie mesta urobí, a sem-tam to prešpikujeme demagógiou a nejakým tým klamstvom. Prelistovali sme si kompletný náš program, ale nič také ako demagógia alebo klamstvo sme tam nenašli. Najskôr takéto tvrdenie musíte na základe argumentov dokázať a až potom to môžete napísať, pán primátor. Inak sa len zosmiešňujete.

Ale najväčšiu neúctu a ego ste preukázali svojou poslednou vetou:

„Ak je toto tá nová politická kultúra a politika pre občanov, ktorú nám sľubovali pred voľbami, potom nech Pán Boh ochraňuje Pezinok, ak by v budúcnosti mali možnosť vládnuť v tomto meste!”

Vy a Spoločne pre Pezinok ste do volieb išli s heslom „Nevydáme Pe­zinok developerom”.  Ale už na prvých zasadnutiach MsZ po voľbách sa zo strany poslancov za SPP roztrhlo vrece s návrhmi na predaj mestského majetku developerom. A niektoré za polovičnú cenu!

Dnes už nestačí napísať do Pe­zinčana, že niekto klame. Treba to aj dokázať!             

Redakcia Srdca Pezinka

V Pezinku 20. mája 2015

Prečítajte si kompletnú Žiadosť o uverejnenie odpovede v Pezinčanovi.